Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 8. 2017
jednoduché

Máte dobrou paměť? Vyzkoušejte si test a zjistěte, jak na tom jste

paměť
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Myslíte si, že máte vytrénovanou paměť a nikdo si na vás nepřijde? Nebo si naopak nedokážete zapamatovat ani jména svých kolegů? Vyzkoušejte si krátký test, který vám řekne, jak na tom s pamětí jste.

Někdo má paměť na jména, jiný zase na čísla. Tvrdit ale, že máte špatnou paměť, je spíše výmluva - dá se totiž vytrénovat. Dominic O'Brien se stal osminásobným světovým vítězem v soutěžích paměti a napsal knihu, která má s tímto tréninkem pomoci i ostatním, píše Daily Mail. Na začátku vyzývá čtenáře, aby si udělali test složený z pěti kroků a zjistili tak, jak na tom jsou. Vyzkoušejte si ho i vy!


Test 1: Slova

Stopněte si tři minuty, během kterých se snažte zapamatovat si seznam následujících 20 slov. Pak napište na papír tolik slov, na kolik si jich vzpomenete, pořadí není důležité. Za každé správné slovo si připočítejte jeden bod.

 

Seznam slov:

strom, čas, tvář, trubka

hodiny, myš, motor, planeta

hrom, náhrdelník, skříň, housenka

zahrada, sirup, obraz, postroj

spánek, jablko, oceán, kniha


 

Test 2: Číselná řada

Během tří minut se snažte zapamatovat si řadu 20 čísel. V tomto případě je pořadí číslic důležité. Pak se pokuste napsat tolik čísel ve správném pořadí, kolik zvládnete. Bod si započítejte za každou správně napsanou číslici, a to až do chvíle, kdy uděláte chybu. Pokud tedy například zapíšete všech 20 čísel, ale páté máte špatně, vaše skóre je čtyři.


Číselná řada

5 0 3 6 7 4 4 0 9 2 8 2 0 5 7 6 7 1 2 9

 

Test 3: Tvary

Během tří minut si zkuste zapamatovat následující tvary a jejich pořadí. Na následující straně najdete tyto tvary uspořádané v jiném pořadí než na prvním obrázku. Pokuste se je očíslovat tak, aby pořadí odpovídalo řazení na prvním obrázku. Za každý správně přiřazený obrázek si připočtěte bod.

 

První obrázek

 

Test paměti

 

Druhý obrázek najdete na následující straně

mom TN.cz