Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 11. 2014

Jak si koupit auto pohodlně a nenaletět prodejci z „ulice“?

Zdroj: Snídaně s Novou

Když řešíme koupi nového nebo ojetého vozu, věnujeme tomu poměrně dost času, protože nejde o nemalou investici a chceme si vybrat správně.

Jak vypadá prodej automobilů z rukou profesionálů, jsme se přesvědčili u největšího prodejce ojetých automobilů v České republice.

Autobazar AAA AUTO je na trhu již 22 let a prodal a vykoupil vozy již od více než jednoho a půl miliónu zákazníků. Letos společnost jenom v České republice prodala za 10 měsíců 36 000 aut. „Za naším úspěchem vidíme mimo jiné pokračující přesun zákazníků od malých bazarů k velkým prodejcům s širším portfoliem produktů a služeb. V našem případě to jsou mimo jiné garance legálního původu vozu, pojištění mechanických závad, sedmidenní lhůta na výměnu vozu bez udání důvodu, nebo mobilní výkup vozu v lokalitě dle přání zákazníka,“ uvedl ředitel prodeje AAA AUTO Leoš Pilnaj.

Společnost má v nabídce denně více než 7 000 vozů na 21 pobočkách v České republice, a několik dalších tisícovek na 12 pobočkách na Slovensku, a na jedné v Maďarsku a jedné v Rusku. Proto je dobré projít si před samotnou návštěvou autocentra AAA AUTO celkovou nabídku vozů na www.aaaauto.cz. Zákazníkům je k dispozici denně od 7:00 do 22:00 call-centrum, které patří mezi největší v Evropě. Denně je tu zákazníkům k dispozici skoro 200 operátorů, kteří přijmou okolo 3 000 hovorů. Zde zákazníci také dostanou informace o aktuálních slevách a bonusech při koupi vozu. S operátory si pak jednoduše sjednají schůzku v některém z autocenter. Prodejci jim pak poradí s výběrem vozu nebo i výkupem bez čekání. Vozy, které jsou vystavené na jiné pobočce, lze převézt do autocentra, které je nejblíže bydlišti zákazníka.

Společnost nabízí prověřená ojetá auta, která při výkupu velmi pečlivě kontroluje, a specializuje se na vozy po jednom nebo dvou majitelích, se známou servisní historií a nízkým počtem najetých kilometrů. Pracovníci výkupu každé nabízené vozidlo pečlivě kontrolují, než navrhnou cenu. „Auto prohlédneme, uděláme testovací jízdu, zkontrolujeme servisní knížku, jestli je správně vyplněná, ověříme VIN. Pak projdeme databáze, abychom zjistili, jestli na vůz není uvalena exekuce, není kradené a jestli odpovídá počet najetých kilometrů a nedošlo tedy ke stočení tachometru. Běžně odmítáme 65 – 70 % vozů kvůli špatnému technickému stavu nebo podezření z přetočení tachometru,“ popisuje kontrolu vozů Leoš Pilnaj.

Výběr vozu nechce nikdo z nás podcenit. Přeci jen nejde o zanedbatelnou částku a chceme, aby nám vůz co nejdéle vydržel. Pokud sami nejste zdatní automechanici, přizvěte si mechanika vlastního. „Přítomnost vlastního mechanika u nákupu ojetiny Vám může ušetřit značné finance, které byste museli později investovat do oprav. Ideální je, pokud si váš mechanik s sebou vezme i vlastní diagnostický přístroj. Pokud bazar neumožní, abyste auto „napíchli“ na diagnostiku a zkontrolovali si jeho stav s člověkem, kterému důvěřujete, je to důvod vzít rychle nohy na ramena,“ říká Leoš Pilnaj.

Vždy požadujte zkušební jízdu. Trvejte na tom, abyste mohli sami řídit a aby trasa byla dostatečně dlouhá, alespoň několik kilometrů. Věnujte pozornost nezvyklým zvukům a nezvyklému chování vozidla. Pokud vůz „táhne ke straně“ může to být známkou zatajené havárie. Vůz si s mechanikem nechte zvednout na zvedák a požadujte napojení na diagnostiku. Prohlédněte dobře podvozek, hledejte známky havárie a větších oprav.

Velmi důležitá je historie auta, zejména pokud je dovezené ze zahraničí. Nejnovějším trikem je totiž vůz stočit ještě za hranicemi a první STK v tuzemsku již absolvovat s falešným stavem tachometru. Technik při kontrole zapíše už zmanipulované kilometry a stát tak vlastně podvod „posvětí“. Bezpečnější je kupovat vozy tuzemského původu, u kterých je k dispozici co nejkompletnější historie najetých kilometrů.

Pečlivě si prostudujte všechny dokumenty k vozu a ověřte si, že není vůz v leasingu či kradený. Velkým pomocníkem je prověření podle VIN čísla automobilu. To najdete většinou za předním sklem a také na karoserii, většinou v motorovém prostoru. Je dobré prostudovat okolí kódu VIN na karoserii, zda nevypadá, že ho někdo do automobilu navařil dodatečně. Často se takto legalizují kradená auta. Požadujte po prodejci, aby vám předložil doklady o tom, že vůz byl na tato rizika odborně prověřen. V AAA AUTO prodejci všechna auta při výkupu prověřují, proto vám mohou předložit doklady o tom, že vůz byl na tato rizika odborně prověřen. Díky tomu také mohou doživotně garantovat legální původ vozu.

Poměrně novým trendem je riziko zakoupení vozu, jehož majitel je v exekuci. Takový vůz by bez souhlasu exekutora vůbec neměl prodávat. Pokud ho zakoupíte, může vám ho exekutor kdykoliv zabavit. Proto je nutné prověřit majitele vozu v rejstříku exekucí, který vede Exekutorská komora. K tomu je ovšem potřeba znát osobní údaje majitele, zejména rodné číslo. Výhodou AAA AUTO je, že nabízená auta vlastní, a proto se nemůže stát, že si koupí zákazník vůz, za které bazar následně původním majitelům nezaplatil. Tím pádem nepřestaly být nikdy jejich. U takového auta hrozí zabavení policií. Proto je lepší kupovat tam, kde je prodejce zároveň vlastníkem automobilu.

Vůbec největší rizika má prodej vozu „na ulici“. Pokud přistoupíte na schůzku s prodávajícím o samotě na nějakém odlehlejším místě, můžete skončit jak bez auta, tak bez peněz. Obdobně nebezpečné je posílání vysokých záloh na auto nebo jeho dovoz ze zahraničí, aniž byste ho fyzicky viděli. Pravděpodobně ho už totiž neuvidíte nikdy, stejně jako své peníze.

Zvolíte-li si koupi auta ve velkém autobazaru, můžete koupit automobil i s mnoha výhodami, což se obzvláště s blížící se zimou velmi hodí. Skupina AAA AUTO se také rozhodla podpořit bezpečnost silničního provozu speciální kampaní, v rámci níž každý zákazník obdrží k zakoupenému vozu sadu zimních pneumatik. „Dobré zimní obutí je klíčovým prvkem, který má velký vliv na bezpečnou jízdu v průběhu zimy. To je důvodem, proč jsme se rozhodli tuto kampaň zavést již v předchozích letech. Stejně tak našim zákazníkům dáváme zdarma sadu zimních pneumatik i letos,“ dodává Leoš Pilnaj.

Na všech pobočkách AAA AUTO zároveň probíhá i akce „slevové šílenství“, v rámci které můžete zakoupit vůz v hotovosti nebo na splátky se slevou až 70 000 Kč. K nákupu automobilu nad 100 000 Kč můžete také jako bonus získat výkonný 3G tablet Prestigio MultiPad 8.0 Pro Duo či Prestigio MultiPad 7.0 HD s webkamerou a Wi-fi, nebo čtyřpalcový mobil Huawei Y330 s GPS, Wi-fi a 3 Mpix fotoaparátem.
 

Komerční článek
Reklama