Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.3. 2018 15:15
ANKETA 37,5 hodin týdně

Odbory chtějí o půl hodiny kratší pracovní dobu! Co vy na to?

Šťastný zaměstnanec
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Chtěli byste každý den chodit z práce o půl hodiny dřív? Právě to navrhují odboráři po vzoru západních evropských zemí. Zatímco ve Francii se pracuje 35 hodin týdně, v Česku je to o 5 hodin více. Odbory by chtěli dobu stlačit až na 37,5 hodiny.

Tradiční pracovní týden v Česku má 40 hodin, pokud nepočítáme půlhodinové pauzy na oběd. Patříme tak mezi rekordmany v Evropské unii. Ve Francii činí zákonná týdenní pracovní doba 35 hodin, v Dánsku 37 hodin a Belgii 38 hodin.

 

Anketa

Byli byste pro zkrácení pracovní doby?

Hlasovalo 7800 lidí.
Podobné zkrácení teď chtějí odboráři prosadit i v Česku. Informoval o tom v pondělí deník Lidové noviny. "My bychom chtěli jít až na 37,5 hodiny. Pracovalo by se tedy 7,5 hodiny denně s půlhodinovou přestávkou," uvedl pro noviny předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

 

Reálný pracovní týden by tak stále činil osm hodin denně, ale i s přestávkou na odpočinek. Středula se podle listu chystá návrh na kratší pracovní dobu představit koncem dubna na sjezdu odborových svazů.

 

 

 

Podle Hospodářské komory (HK) není Česko na zkrácení připraveno, přímo proti by ale nebyla. "Byli jsme trochu agresivní v případě otázky zvyšování minimální mzdy. Pokud by se ale pracovní doba snižovala ze 42,5 hodiny na 40 hodin, tak já do ulic demonstrovat nepůjdu," sdělil deníku prezident HK Vladimír Dlouhý.

 

S tím, že produktivita práce zatím na zkrácení pracovní doby nestačí, souhlasí i premiér v demisi Andrej Babiš. "Průmysl 4.0 není pořádně ještě ani v Německu. Naše produktivita je stále nízká. V současnosti to v podstatě udělat nejde, ale v delším horizontu je zkrácení pracovní doby možné," řekl.

epa TN.cz