Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.3. 2016 20:41
ANKETA Plán ministryně Marksové

Pronájmy bytů: Nájemníky vám budou muset odsouhlasit sousedé

Zdroj: TV Nova

Máte byt a chcete ho pronajímat? Příště budete možná potřebovat souhlas sousedů! Plánuje to ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Chce tak bojovat proti podnikavcům, kteří skupují byty a pak do nich stěhují nepřizpůsobivé.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží bojovat s obchodníky, kteří vydělávají na štědrých doplatcích na bydlení. Ti totiž v poslední době místo provozování ubytoven, které podléhají stále přísnějším normám a hlavně kontrolám, stěhují nepřizpůsobivé do bytů, kde dělají sousedům ze života peklo.

 

Anketa

Měli by sousedé mít právo mluvit do toho, komu pronajmete byt?

Hlasovalo 6302 lidí.
Podle časopisu Týden tak ministryně Michaela Marksová přišla s revolučním návrhem. To, komu byt pronajmou, by podle Marksové museli majitelé bytu nejdříve probrat se svými sousedy! Při návštěvě České Lípy dokonce Marksová řekla Českolipskému deníku, že by majitel musel při prodeji bytu získat souhlas ostatních spoluvlastníků domu.

 

O problému už ministerstvo práce a sociálních věcí jednalo s dalšími ministerstvy na úrovni náměstků. Svůj plán teď ministryně plánuje konzultovat s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou. Konkrétní představy, jakým způsobem by spoluvlastníci domu rozhodovali o potenciálních nájemnících, ale ještě ministryně nemá.

 

 

"Ptám se kolegů a kolegyň z vlády, jakým způsobem můžeme ochránit slušné majitele bytů, kteří tam žijí 30 nebo 40 let," řekla Marksová TV Nova. "Problémem je, že se to děje v lokalitách, které doposud nebyly problematické. Počet problematických lokalit se tak rozšiřuje," dodala.

 

"Je to věc bydlení a práva k nemovitosti. Nechala bych si udělat právní analýzy, jestli to vůbec není proti ústavnímu právu," uvedla pro TV Nova ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. "Když máme panelák s padesáti bytovými jednotkami, tak kdo by byl považován za souseda? Pouze ten, kdo má byt přímo vedle nás? Nebo všichni na stejném patře? Společenství vlastníků jednotek v tuto chvíli spravuje pouze společné prostory v domě," dodala Šlechtová.

 

 

U vlastníků bytů budí návrh rozporuplné reakce. Na jednu stranu jde o citelný zásah do vlastnických práv, který by byl zřejmě v rozporu s českým právním řádem. Majitelé bytů v problematických lokalitách si ale stěžují, že jedna nepřizpůsobivá rodina dokáže snížit hodnotu celého domu.

 

"Pronájem je záležitost pronajímatele a nájemce. Další lidé do toho nemají moc co mluvit. Jestli je dobře napsaná smlouva, na základě které SVJ funguje, tak by tam mělo být předkupní právo toho společenství, kdyby ten prodej ohrozil práva dalších vlastníků. Nemůže to být omezení toho, kdo prodává. Je ale možné omezit ho v tom, komu prodává. Za cenu, kterou by dostal jinak, musí mít možnost to společenství byt odkoupit," řekl TV Nova Tomislav Šimeček z Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

HNÍZDEČKO LÁSKY Taylor Swift a Calvina Harrise. Podívejte, v jakém luxusu tokají

GALERIE: Pár si vybudoval luxusní bydlení v dodávce. Pojďte s námi na návštěvu

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.3. | 15:21 lenka nováková
41
Tak super, konečně budeme moc říc, že cikány a jinou verbeš v baráku nechceme ...
7.3. | 16:21 skeptikus
-11
..co tím ta oranžová kráva vůbec sleduje?Vadí ji vysoké ceny bytů?Vždyť kdo si ...
11.3. | 11:28 Milos Lacina
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Nic nového pod sluncem, zase jsme vymysleli trakař. Toto např. v Holandsku již funguje řadu let a bez problémů. Jen jedno, nezabrání to ve vytváření ghet. U panelových domů to funguje tak, že zde fungují tzv. důvěrníci kteří mj. podepisují faktury údržbářům, dohlíží na odvoz a skladování odpadků.
9.3. | 14:00 Pavlína Kuklíková
-3
Náhlasit nevhodný komentář
vy blbci zku***ný rasistycký. pořád melete jen o cigánech ale uvědomte si dopi*i že ne všechno je jen o gigánech.tak jako umějí udělat bordel cigáni tak uměj i bílí češi. a co se týče jejich dětí tak v dnešní době to srovnejte i s bílými dětmi ty umej taky všecno zničit
8.3. | 17:59 miky1965
2
Náhlasit nevhodný komentář
a co tzv. diskriminace romů - viz realitní kancelář Nosková kontra romka Balogová? Najednou to nevadí?
8.3. | 15:34 Markéta Michalisková
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nechám si u právníka napsat nájemní smlouvu,kde bude jasně zaneseno,že pokud nebudou platit nájem,nebo poplatky,apod.,budou na ně stížnosti, mužu jako pronajímatel dát okamžitou výpověd,bez lhůty na vystěhování. A jestli by se jim to nelíbilo,nazdar bazar !!!!
8.3. | 15:32 Markéta Michalisková
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Nevidim na tom nic dobrýho. Když budu chtít pronajmout svůj byt,je to jen má věc,nebudu se přece ptát sousedů jestli s tim souhlasí.Potencionální nájemce si mohu sama vybrat,probrat s nimi všechna pro a proti,apod. A sama rozhodnu koho tam vlastně nechám bydlet.
8.3. | 11:01 pavel jansa
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Děláte si z lidí srandu paní Marksová? Od toho je policie snad né,pomáhat a chránit! Pokud je někde problém tak at to řeší policie.čr s majitelem bytu!
8.3. | 09:26 kocourkovamama
7
Náhlasit nevhodný komentář
Takže nejvyšší čas s tim něco udělat.
8.3. | 09:26 kocourkovamama
6
Náhlasit nevhodný komentář
Znam případ,kdy takto vypočítavej pan majitel prodal byt cigošum.Dostali na něj hypotéku,ale neplatí vodu a jiné poplatky.Je to čtyřčlenná rodina,ale bývá jich tam i 20.Všichni se ráchají,furt se pere,spotřeba vody šílená.A výsledek?Ostatní majitelé bytů,aby jim nebyla zastavena voda,cvakaji za ně.
7.3. | 21:48 milena witzková
10
Náhlasit nevhodný komentář
Jasně s ministriní souhlasím. Ten kdo s ní nesouhlasí, tak ještě nezažil nežádoucí sousedy.y
7.3. | 20:53 Vagin Analev
0
Náhlasit nevhodný komentář
Obcanske hlidky a domovni komise s pravem nahlizet do vypisu z rejstriku trestu? Kam to kujva spěje?