Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2017 20:08
Hlasujte Koalice ČSSD a KSČM

Sobotka otevírá komunistům cestu do vlády! Souhlasíte? ANKETA

Zdroj: TV Nova

Premiér Bohuslav Sobotka je otevřený povolební spolupráci ČSSD a KSČM, řekl to v rozhovoru pro páteční vydání Hospodářských novin. Bohumínské usnesení, které ČSSD vládní spolupráci s komunisty zapovídá, považuje Sobotka za přežité.

Spolupráci s komunisty na vládní úrovni si v roce 1995 ČSSD sama zakázala tzv. Bohumínským usnesením. Podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se už nemá smysl k usnesení vracet. ČSSD by tak po volbách klidně mohla komunisty pozvat do vlády. V březnu ČSSD čeká sjezd, kde se o možné spolupráci s KSČM jistě bude debatovat.

Reklama

 

"Myslím, že bychom se měli vrátit ke starostem běžných lidí. Člověk, který se musí starat o nemocné rodiče, člověk, který chce, aby jeho děti měly kvalitní školu, který chce, aby měl práci a ta byla dobře zaplacená - takového člověka vůbec nezajímá, jestli platí nebo neplatí bohumínské usnesení," řekl Sobotka Hospodářským novinám.

 

"To je debata pro politology. Voliče ČSSD nezajímá, jestli máme logo červené nebo oranžové. To je debata lidí, kteří jsou opravdu odtržení od reálného života. Já se snažím debatu vrátit k tématům, která si jasně definujeme, aby se lidé pro nás mohli rozhodnout," tvrdí Sobotka.

 

 

Bohumínské usnesení bylo podle premiéra přijato v určitém historickém kontextu, krátce po listopadu 1989, nemá se tak smysl k němu vracet. Sobotka také připomíná, že ČSSD už dvě volební období vládla v krajích společně s komunisty. V řadě měst s nimi spolupracuje na radnicích.

 

Sám ale připouští, že vytvořit ryze levicovou vládu ČSSD a KSČM zřejmě nebude reálné. "Může tu vzniknout proevropská vláda, která bude respektovat sociální smír," doufá Sobotka. Pro koalici s komunisty bude ale těžko hledat dalšího partnera. Pravicové strany, ODS a TOP 09, spolupráci s KSČM razantně odmítají. Proti se vyjádřili také lidovci.

 

Takto komentoval možnou vládní účast komunistů ministr kultury Daniel Herman


Naopak komunistům se přirozeně Sobotkovo prohlášení líbí. "Zatímco pravice se umí pospojovat, levici to dosud dělá problém. Je dobře, že podobná omezení a bariéry padnou," řekl Hospodářským novinám místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

 

Anketa

Vadilo by vám, kdyby se komunisté dostali do vlády?

Hlasovalo 18342 lidí.
Sobotkovi se nelíbí představa, koalice s hnutím ANO, kdyby to vyhrálo volby a mělo post premiéra. "Dovedu si představit pokračování koalice, která je dnes, ale jen tehdy, pokud vládu povede ČSSD a bude na ni mít rozhodující vliv. Nechci, abychom byli nějaký přívěsek," řekl Sobotka Hospodářským novinám.

 

 

Podle aktuálního předvolebního průzkumu by ČSSD ve volbách získala 41 mandátů. Komunistům agentura SANEP předpovídá 28 mandátů. Hnutí ANO by samo získalo téměř stejný počet křesel, 66 mandátů. ODS by získala 22 křesel, lidovci a SPD po 15 mandátech a TOP 09 by měla 13 poslanců.
 

vbo TN.cz
Reklama