Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2017 20:08
Hlasujte Koalice ČSSD a KSČM

Sobotka otevírá komunistům cestu do vlády! Souhlasíte? ANKETA

Zdroj: TV Nova

Premiér Bohuslav Sobotka je otevřený povolební spolupráci ČSSD a KSČM, řekl to v rozhovoru pro páteční vydání Hospodářských novin. Bohumínské usnesení, které ČSSD vládní spolupráci s komunisty zapovídá, považuje Sobotka za přežité.

Spolupráci s komunisty na vládní úrovni si v roce 1995 ČSSD sama zakázala tzv. Bohumínským usnesením. Podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se už nemá smysl k usnesení vracet. ČSSD by tak po volbách klidně mohla komunisty pozvat do vlády. V březnu ČSSD čeká sjezd, kde se o možné spolupráci s KSČM jistě bude debatovat.

 

"Myslím, že bychom se měli vrátit ke starostem běžných lidí. Člověk, který se musí starat o nemocné rodiče, člověk, který chce, aby jeho děti měly kvalitní školu, který chce, aby měl práci a ta byla dobře zaplacená - takového člověka vůbec nezajímá, jestli platí nebo neplatí bohumínské usnesení," řekl Sobotka Hospodářským novinám.

 

"To je debata pro politology. Voliče ČSSD nezajímá, jestli máme logo červené nebo oranžové. To je debata lidí, kteří jsou opravdu odtržení od reálného života. Já se snažím debatu vrátit k tématům, která si jasně definujeme, aby se lidé pro nás mohli rozhodnout," tvrdí Sobotka.

 

 

Bohumínské usnesení bylo podle premiéra přijato v určitém historickém kontextu, krátce po listopadu 1989, nemá se tak smysl k němu vracet. Sobotka také připomíná, že ČSSD už dvě volební období vládla v krajích společně s komunisty. V řadě měst s nimi spolupracuje na radnicích.

 

Sám ale připouští, že vytvořit ryze levicovou vládu ČSSD a KSČM zřejmě nebude reálné. "Může tu vzniknout proevropská vláda, která bude respektovat sociální smír," doufá Sobotka. Pro koalici s komunisty bude ale těžko hledat dalšího partnera. Pravicové strany, ODS a TOP 09, spolupráci s KSČM razantně odmítají. Proti se vyjádřili také lidovci.

 

Takto komentoval možnou vládní účast komunistů ministr kultury Daniel Herman


Naopak komunistům se přirozeně Sobotkovo prohlášení líbí. "Zatímco pravice se umí pospojovat, levici to dosud dělá problém. Je dobře, že podobná omezení a bariéry padnou," řekl Hospodářským novinám místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

 

Vadilo by vám, kdyby se komunisté dostali do vlády?

Hlasovalo 18112 lidí.
Sobotkovi se nelíbí představa, koalice s hnutím ANO, kdyby to vyhrálo volby a mělo post premiéra. "Dovedu si představit pokračování koalice, která je dnes, ale jen tehdy, pokud vládu povede ČSSD a bude na ni mít rozhodující vliv. Nechci, abychom byli nějaký přívěsek," řekl Sobotka Hospodářským novinám.

 

 

Podle aktuálního předvolebního průzkumu by ČSSD ve volbách získala 41 mandátů. Komunistům agentura SANEP předpovídá 28 mandátů. Hnutí ANO by samo získalo téměř stejný počet křesel, 66 mandátů. ODS by získala 22 křesel, lidovci a SPD po 15 mandátech a TOP 09 by měla 13 poslanců.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.2. | 10:52 lup3
27
O komanče vůbec nejde. Jde o toho dobytka zubatýho a o to, aby se udržel u ...
17.2. | 11:32 hejtman77
-21
komunismus jsem zažil jako dítě byli jsme tak chudí , že jsem neměl ani boty ...
20.2. | 22:40 overal
1
Po tom, co se tu dostali k vládě strany jako ODS, zelení, nebo TOPka jsou komunisté ten nejmenší problém naší současné politické scény!
19.2. | 18:49 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
1
19.2. | 18:47 satanastatavas: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost
19.2. | 18:47 satanastatavas
0
No vidis...Pravdu otom, ze je blbcem, rikat blbci zbytecne..Drzka nikdy nepochopi ze je blbcem skutecne..
19.2. | 18:25 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
19.2. | 18:18 satanastatavas: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, vidím, že dělat ze sebe čůůůůůůůůůůůůůůráka je opravdu tvůj velkej koníček
19.2. | 18:24 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
19.2. | 18:15 satanastatavas: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, obhajovat je před tebou, kterej to ani na podesátý není schopnej pochopit je házení hrachu na zeď, primitivní čůůůůůůůůráku.
19.2. | 18:18 satanastatavas
0
Ze tvuj fotr byl komous, v KSC tos tu ty tvrdil..Jak si prisel NATO, ze ma mama byla v puberte a zaroven v NSDAP..Ti sibe, vid? Kdyz napsat ze ti je.blo mi cenzor nedovoli...Jsi ubozak..
19.2. | 18:15 satanastatavas
0
TVoje rodinny prislusniky si sem zatahl ty sam..Tys tu prohlasil ze komunisti meli krev na rukach a zaroven tu porad tvrdis ze tvuj fotr byl komous..Tak nekecej pitome a priste si dej bacha na hubu kdyz sve kecy nedovedes obhajit!
19.2. | 17:36 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
19.2. | 17:27 satanastatavas: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, vidím, že dělat ze sebe čůůůůůůůůůůůůůůráka je opravdu tvůj velkej koníček
19.2. | 17:31 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
19.2. | 17:24 satanastatavas: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, když válka končila, tak jí bylo 19, to jen tak mimochodem. A zatahuju ji sem proto, že sem ty zatahuješ moje rodinný příslušníky, a doku je sem zatahovat budeš, tak sem já budu zatahovat tu nacistku, primitivní čůůůůůůůůůráku
19.2. | 17:27 satanastatavas
0
Si bud blbe jistej ze kdyby mela nakyho cecha na svedomi tak by po valce nemohla v Cesku zustat..Radsi ty napis kolik ceskejch deti sezral tvuj fotr, ..Zrali prece komunisti male deti, ne?