Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 2. 2018
rarita na jihlavsku

Úchvatná podívaná: Z trubky stříká voda, tvoří ledový skvost

Zdroj: TV Nova

Takhle umí čarovat jen příroda. V Lovětíně na Jihlavsku vzniká v těchto dnech obří ledový monument. Místní jsou na něj pyšní, i když zároveň vědí, že jim kvůli počasí brzy roztaje.

Už z dálky je vidět a svítí do okolí. Ledová masa obepíná několik stromů do výšky zhruba pěti metrů. Kouzelné místo by v polích daleko za posledními lovětínskými domy čekal jen málokdo.  

 

Ledový unikát je tu díky staré zemědělské trubce, ze které stříká voda. Podle místních jde o starý vodovod, který tady fungoval na salaši.

 

Zemědělci na trubku při rušení pastvin před lety jaksi zapomněli. Tryskající voda na stromech namrzá a vytváří úchvatnou podívanou. Za Lovětínským ledovcem, jak se obřímu ledovému stalagmitu říká, rok co rok míří lidé ze širokého okolí.

 

 

Místní uzavírají sázky, jak mohutný letos monument bude a jestli překoná ty z předešlých let. Zatím to ale vypadá, že letos rekord nepadne. Třeba dnes byly dva stupně nad nulou a krápník začíná pomalu tát. O moc lepší to přitom s mrazy podle předpovědí nebude ani v dalších dnech - kdo ho chce tedy vidět ledovec v plné kráse, musí si pospíšit.

mom/David Pik TN.cz
Reklama