Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.1. 2016 18:42
Čeho se vyvarovat

Veterináři varují: Tyhle dobroty můžou vaše mazlíčky i zabít!

Nemocný pes u veterináře
Zdroj: Profimedia

Majitelé se často nechají zlákat prosebným výrazem psa či kočky a dají mu ochutnat to, co zrovna sami jedí. Zvířatům často zachutnají i lidské pamlsky jako chipsy nebo sušenky. Ty ale pro zvířata představují velké nebezpečí!

Veterinářka Barbara Royalová radila na webu slavné americké moderátorky Oprah Winfreyové chovatelům, jakými potravinami by rozhodně neměli přikrmovat domácí zvířata. "Je spousta jídel, kterými by lidé neměli zvířata krmit, jenže oni neví, že by tím neměli zvířata krmit," vysvětluje Royalová.

 


1. Burákové máslo

Do ordinace doktorky Royalové chodili často pacienti se zvířaty s chronickými problémy a s alergiemi. "Zjistila jsem, že dostávali léky v burákovém másle. Vysadili jsme burákové máslo a všechno se zlepšilo," uvedla Royalová.
 


2. Kůrka od pizzy
Kůrku hodně lidí nechává. A když ji nikdo nechce, co s ní jiného, než ji dát psovi. Pes si na ní rád pochutná, ale pozor! Těsto je pro zvířata velmi škodlivé. "Obsahuje věci, o kterých říkám, že by je zvířata nikdy neměli dostávat: Kukuřici, obilí, sóju a brambory," řekla veterinářka.


U brambor jsou nebezpečné především slupky, protože obsahují "hodně toxickou" látku Solanin, která je pro zvířata velmi škodlivá.
 

 

3. Chipsy a preclíky
Další z věcí, kterou zvířata loudí, když je jí paníček. Doktorka Royalová ale apeluje na majitele zvířat, aby odolali a zvířatům je nedávali. "Slaná jídla jsou hodně zánětlivá. To přece svým zvířatům dávat nechcete," řekla veterinářka.

 


4. Sladkosti
I sladkosti jsou pro zvířata škodlivé. Všechno slazené by mělo být naprosté tabu. Čokoláda je dokonce pro zvířata toxická!

 


A čím je potěšit?
"Dávejte zvířatům to, co má pro jejich tělo a vývoj smysl," vyzývá doktorka. Tedy různé pamlsky s masem obsahující hodně proteinů. To platí především o kočkách, které by neměli jíst nic jiného než maso, tedy jídlo bohaté na proteiny s málo karbohydráty, ty by v jejich stravě měly být zastoupeny jen 5 - 10 procenty.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

30.1. | 06:51 Anna HRADILKOVA
28
No a je to v keli .Náš pes syrové brambory i zeleninu ovoce vše sežere .Někdy ...
30.1. | 15:15 pichav
-4
A CO KDYZ PES SEZERE PSYCHOLOGA NEBO PSYCHIATRA !!!! A NEBO NAOPAK TITO DVA ...
31.1. | 20:58 allik46
-1
Náhlasit nevhodný komentář
No ta ta kůrka od pizzy mě dost překvapila, dávala jsem ji i bývalému psíkovi, ale radeěji přestanu
30.1. | 22:35 estutweh
1
Náhlasit nevhodný komentář
Když už se sami ládujete věcmi, které nejsou zdravé, tak tím prosím neládujte svoje mazlíčky. Když už si mazlíčka pořizujete, měli byste k němu přistupovat maximálně zodpovědně. A to i v případě stravy. Neznamená, že když neumře po pozření na poprvé, tak po desáté tomu tak nebude.
30.1. | 15:15 pichav
-4
Náhlasit nevhodný komentář
A CO KDYZ PES SEZERE PSYCHOLOGA NEBO PSYCHIATRA !!!! A NEBO NAOPAK TITO DVA !!!! NEBO I JEJICH KAMARADI !!! PSA !!! CO SE STANE ???!!! PES DOSTANE KLICE OD ORDINACI !!!! KDYZ NAOPAK TAK OBA PSYDOKTORI ZCERNAJI !!!!
30.1. | 11:46 novobilskyy
7
Náhlasit nevhodný komentář
Ale ho.vno vyděl jsem psi co žrali aji ho.vna a pi.ču se stalo:)))
30.1. | 11:21 rexrothak
10
Náhlasit nevhodný komentář
Z těch čtyř možností,kdybych podal našemu vořechovi,tak se toho ani nedotkne a bude na mě čučet jestli jsem se nezbláznil.Ale ,když se vařily brambory pro prase a nechaly se trochu venku vychládnout,tak si fakt nějakou sám vytáhl a zbaštil a to hlady teda netrpí.
30.1. | 10:38 molella
9
Náhlasit nevhodný komentář
hlavně kdyby s te si po tych psach uklizeli ty ho.vna,to už neni možne toto jak je všude nas.rane
30.1. | 10:36 molella
5
Náhlasit nevhodný komentář
hlavně kdyby s te si po tych psach uklizeli ty hovna,to už neni možne toto jak je všude nasrane
30.1. | 08:55 truthwillprevail
13
Náhlasit nevhodný komentář
Čokoláda je vrah psů!!!
30.1. | 08:55 truthwillprevail
12
Náhlasit nevhodný komentář
Kvalitní granule, nešetřit na nich + syrové maso, i zeleninka může být bez slupky. Hlavně nekupovat sračky z marketu.
30.1. | 06:51 Anna HRADILKOVA
28
Náhlasit nevhodný komentář
No a je to v keli .Náš pes syrové brambory i zeleninu ovoce vše sežere .Někdy si říkám jestli to není koza.No taky o těch granulích některé jsou určitě taky velice škodlivé a to co jsem si přečetla tak si myslím je toxické i pro nás.