Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.1. 2016 18:42
Čeho se vyvarovat

Veterináři varují: Tyhle dobroty můžou vaše mazlíčky i zabít!

Nemocný pes u veterináře
Zdroj: Profimedia

Majitelé se často nechají zlákat prosebným výrazem psa či kočky a dají mu ochutnat to, co zrovna sami jedí. Zvířatům často zachutnají i lidské pamlsky jako chipsy nebo sušenky. Ty ale pro zvířata představují velké nebezpečí!

Veterinářka Barbara Royalová radila na webu slavné americké moderátorky Oprah Winfreyové chovatelům, jakými potravinami by rozhodně neměli přikrmovat domácí zvířata. "Je spousta jídel, kterými by lidé neměli zvířata krmit, jenže oni neví, že by tím neměli zvířata krmit," vysvětluje Royalová.

 


1. Burákové máslo

Do ordinace doktorky Royalové chodili často pacienti se zvířaty s chronickými problémy a s alergiemi. "Zjistila jsem, že dostávali léky v burákovém másle. Vysadili jsme burákové máslo a všechno se zlepšilo," uvedla Royalová.
 


2. Kůrka od pizzy
Kůrku hodně lidí nechává. A když ji nikdo nechce, co s ní jiného, než ji dát psovi. Pes si na ní rád pochutná, ale pozor! Těsto je pro zvířata velmi škodlivé. "Obsahuje věci, o kterých říkám, že by je zvířata nikdy neměli dostávat: Kukuřici, obilí, sóju a brambory," řekla veterinářka.


U brambor jsou nebezpečné především slupky, protože obsahují "hodně toxickou" látku Solanin, která je pro zvířata velmi škodlivá.
 

 

3. Chipsy a preclíky
Další z věcí, kterou zvířata loudí, když je jí paníček. Doktorka Royalová ale apeluje na majitele zvířat, aby odolali a zvířatům je nedávali. "Slaná jídla jsou hodně zánětlivá. To přece svým zvířatům dávat nechcete," řekla veterinářka.

 


4. Sladkosti
I sladkosti jsou pro zvířata škodlivé. Všechno slazené by mělo být naprosté tabu. Čokoláda je dokonce pro zvířata toxická!

 


A čím je potěšit?
"Dávejte zvířatům to, co má pro jejich tělo a vývoj smysl," vyzývá doktorka. Tedy různé pamlsky s masem obsahující hodně proteinů. To platí především o kočkách, které by neměli jíst nic jiného než maso, tedy jídlo bohaté na proteiny s málo karbohydráty, ty by v jejich stravě měly být zastoupeny jen 5 - 10 procenty.
 

vbo TN.cz