APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Pilot odvrátil havárii airbusu, která hrozila po chybě kapitána

Pilot odvrátil havárii airbusu, která hrozila po chybě kapitána
Airbus A380 v Praze | Zdroj: Mediafax

Airbus společnosti Thomas Cook s 223 lidmi na palubě unikl havárii, píše ve čtvrtek portál deníku Daily Mail. Havárii mohl způsobit špatný údaj o nákladu.

Ze zprávy britského Úřadu pro vyšetřování leteckých incidentů vyplývá, že se kapitán letu při kalkulaci nákladu spletl o 17 tun.

Při startu v dubnu z britského Manchesteru udal druhému pilotovi špatné informace o hmotnosti nákladu. Zapomněl na palivo v nádržích a do systému zadal o 17 tun méně.

ČTĚTE TAKÉ:

Hazard se životy! Airbus létal bez desítek šroubků

Palubní počítač vycházel z nepřesných údajů, letadlo proto mělo při nedostatečný tah a malou rychlost. Kapitán málem ztratil kontrolu nad strojem, který se snažil odlepit od země předčasně.

Havárii ale na poslední chvíli odvrátil druhý pilot. Včas zareagoval a snížil úhel stoupání letadla.

ČTĚTE TAKÉ:

PAŠOVAL BOMBU VE SLIPECH! Chtěl vyhodit airbus do vzduchu

Podle vyšetřovatelů byli cestující vystaveni riziku. Podobné chyby ve výpočtech jsou podle nich časté, v mnoha případech je dokonce posádka nenahlásí a projdou bez povšimnutí.

Airbusu A321 letěl z Manchesteru do Herakliónu na Krétě.

tn.cz/lp

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz