blízký východ

Americké stíhačky prý ohrozily íránské letadlo. Několik lidí se zranilo

Jan Houška
Jan Houška
24.7. 2020 13:20
Téma:

Dvě americké stíhačky se ve čtvrtek přiblížily k íránskému dopravnímu letounu na velmi blízkou vzdálenost. Pilot iránského letounu byl podle Íránu nucen rychle změnit výšku letu. Při manévru se mělo zranilo několik lidí.

Incident se stal ve čtvrtek nad Sýrií, kde se měly americké stíhačky F-15 přiblížit na velmi krátkou vzdálenost k letadlu iránské dopravní společnosti Mahan Air. Letadlo bylo na cestě z Teheránu do libanonského Bejrůtu.

 

Podle íránské televize se stíhací letouny dostaly do vzdálenosti 100 metrů od íránského Airbusu A310. Pilot se rozhodl rychle klesnout, tak aby se vyhnul kolizi, uvedla agentura AP

 

 

Podle amerického námořního kapitána Billa Urbana se jednalo o standardní vizuální kontrolu a stíhačky se držely v bezpečné vzdálenosti 1000 metrů. Letadla mezi sebou musí udržovat vzdálenost nejméně 600 metrů, aby se zajistilo, že se navzájem nestřetnou.

 

Izrael a Spojené státy dlouhodobě obviňují společnost Mahan Air, že ve svých letadlech převáží zbraně a techniku pro teroristickou organizaci Hizballáh bojující proti Izraeli.

 

TN.cz