Snazší cestování?

Arenberger: Česko si začne uznávat potvrzení o očkování s jinými zeměmi

Arenberger: Od příštího týdne by se mohli hlásit k očkování lidé nad 45 let
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
13.5. 2021 18:57
Téma:

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ve čtvrtek na jednání zdravotního výboru Sněmovny poslancům popsal vývoj epidemie covidu v Česku. Zároveň řekl, že ČR začne už od soboty uznávat očkovací certifikáty z několika sousedních států. Ty na oplátku budou akceptovat potvrzení z Česka.

Vzájemné uznávání se podle slov ministra zdravotnictví bude týkat Polska, Maďarska, Německa a Rakouska. Se Slovenskem prý jednání ještě probíhají.

 

Spolupráce s okolními státy bude založena na diplomatických nótách, které jeho resort chystá ve spolupráci s ministerstvem zahraničí. Jednání podle něj nebyla úplně snadná, protože "třeba Maďarsko vydává tu kartičku už po první dávce." Navíc Maďaři očkují i ruskou vakcínou Sputnik V a očkovacími látkami z Číny, které dosud neschválila Evropská léková agentura EMA.

 

 

Dosud se cestování řídí mapou, na níž jsou země rozdělené do několika stupňů rizika a to určuje i povinnosti těch, kteří se odsud vracejí - ty mohou zahrnovat povinnost podstoupit antigenní či PCR test nebo se po návratu do ČR samoizolovat a také vyplnění speciálního formuláře.

 

Oznámení přichází v den, kdy premiér Andrej Babiš domluvil na schůzce se zástupci sportovní obce velké rozvolnění i v této oblasti života. Obnovit se mají také amatérské sportovní soutěže.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz