jednání v budapešti

Babiš svolal mimořádné zasedání V4. Řešila kandidáty na posty EU

Téma:

Premiér Andrej Babiš svolal mimořádné zasedání lídrů Visegrádské čtyřky. V maďarské Budapešti jednali o společných kandidátech na klíčové posty v orgánech Evropské unie. Zejména se řešilo obsazení šéfa Evropské komise a Evropské rady.

Andrej Babiš, Peter Pellegrini, Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki - premiéři zemí Visegrádské čtyřky se ve čtvrtek setkali v maďarské metropoli. Neformální schůzku inicioval český premiér. S nápadem přišel minulou sobotu na bezpečnostní konferenci GLOBSEC v Bratislavě, kde zdůrazňoval potřebu jednoty V4.

 

"Pracujeme společně, a to i přestože slovenský premiér je socialista, polský premiér je konzervativec, Viktor Orbán je z Evropské lidové strany a já jsem liberál," uvedl Andrej Babiš. Premiéři rozebírali společné kandidáty na klíčové unijní posty. Po jednáních se ale Babiš nechal slyšet, že se neshodli. Podle českého premiéra je přitom funkce předsedy Evropské komise klíčová. V ostatních otázkách jsou prý zajedno.

 

"Budapešť, skvělý den. V4 je jednotná a je jedno, kdo je z jaké frakce. Probrali jsme strategii EU, evropský rozpočet a předsednictví V4. Místo navrhování spitzenkandidátů potřebujeme do čela Evropské komise lídra, který bude zohledňovat potřeby všech českých států včetně V4," napsal Babiš na twitteru.

 

 

 

Jako o favoritovi V4 na funkci předsedy Evropské komise se spekulovalo o jejím současném místopředsedovi Maroši Šefčovičovi. Jeho jméno ale na jednání v Budapešti prý téměř nepadlo.

 

Podle mluvčího maďarského premiéra ohledně obsazení klíčových unijních postů chtějí premiéři V4 vystoupit příští týden na summitu Evropské unie v Bruselu. Podpořit chtějí ty, kteří berou jejich region vážně a podporují jeho zájmy.
 

Darja Stomatová, sei TN.cz