zahraniční návštěva

Babiš vyrazil do Srbska, chce získat informace o jejich strategii proti koronaviru

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 20:17
10.2. 2021 13:12
Téma:

Premiér Andrej Babiš je na návštěvě Srbska, které je třetím nejúspěšnějším evropským státem v tempu očkování proti covidu-19. Cílem návštěvy české delegace je získat více informací o tamní strategii boje proti pandemii.

Srbsko si jako první země v Evropě zajistilo objednávky čínské vakcíny Sinopharm a ruské vakcíny Sputnik a právě tyto dvě látky podle premiérky Any Brnabićové pomohly její zemi k úspěšnému startu vakcinace obyvatel. Srbové očkují také látkou od firmy Pfizer a Biontech.

 

S premiérkou Brnabićovou se Andrej Babiš sešel dopoledne, ihned po uvítacím ceremoniálu v Paláci Srbska. Po obědě ho čeká setkání s prezidentem Srbské republiky Alexandarem Vučičem v prezidentském paláci, odpoledne delegace navštíví i očkovací centrum v Bělehradu.

 

"Srbsko samozřejmě očkuje ve velkém, myslím, že očkují 35 až 50 tisíc denně. Myslím, že už naočkovali 500 tisíc, takže v průměru na obyvatele patří mezi nejlepší na světě," uvedl premiér Andrej Babiš.

 

 

Andreje Babiše na cestě doprovází expertní tým včetně jeho poradce Romana Prymuly. Se svými protějšky budou čeští epidemiologové a virologové jednat o postupu proti covidu-19. Vakcínu v Srbsku dostalo už 550 tisíc lidí, tedy přibližně osm procent populace. 

klma tn.cz / TV Nova