Cvičení

Během letu vypadla ze stíhačky F-16 součástka. Narazila do auta

Stíhačka F-16
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 23. 9. 2020
Téma:

Ze stíhačky F-16 opadl v Polsku během letu kovový díl, který slouží k zavěšení cvičné výzbroje. Ten spadl do obydlené oblasti ve městě Luboń u Poznaně. Jeden z obyvatelů si následně stěžoval, že se nečekaný "dárek z nebe“ odrazil od brány jeho domu a poškodil mu auto.

Událost, která se stala ve čtvrtek 10. září, potvrdila kapitánka Anna Isselová. "Nejednalo se o součástku z letadla, ale o díl z podvěsu cvičné výzbroje. Ten sám upadl,“ citoval polský Onet.pl Isselovou.


Kovová součástka však měla dopadnout na majetek jednoho z obyvatel polského města Luboń. Díl se odrazil od brány a narazil do auta. Majitel škodu vyčíslil na 2500 polských zlotých (v přepočtu přibližně 15 tisíc korun).

 


Podle kapitánky Anny Isselové však navzdory tomuto incidentu letoun dokončil svůj cvičný úkol a vrátil se v pořádku na základnu v Krzesině. "Nestává se to často. V dějinách naší základny se jedná zřejmě o první svého druhu,“ doplnila Isselová.


Celou událost nyní vyšetřuje Státní komise pro vyšetřování leteckých nehod. "Aktuálně nemám žádné informace o pravděpodobných příčinách,“ uzavřela Isselová.


Přestože se nikomu nic nestalo, přítomnost vojenského letiště Krzesiny budí už roky řadu rozporů. Místní obyvatelé si podle deníku Gazeta Wyborcza stěžují například na hluk, který dělají stíhačky.

 

Mechanik během údržby zničil stíhačku. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz