pozorování oblohy

Blíží se úžasná podívaná! Nad Českem uvidíme částečné zatmění Slunce

Prstencové zatmění Slunce
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Martin Klícha
Martin Klícha
1.6. 2021 11:36
Téma:

Po více než šesti letech se na našem území dočkáme částečného zatmění Slunce. Bude-li příští čtvrtek přát počasí, bude pozorovatelné na celém území Česka a také Slovenska. Jev bude probíhat mimořádně vysoko nad obzorem. Pro pozorování zatmění Slunce je třeba vybavit se správným filtrem. V červnu nás také čekají noční svítící oblaka.

Částečné zatmění Slunce

Červen přinese velmi zajímavou nebeskou podívanou. Už 10. června okolo poledne se v Česku dočkáme po dlouhých šesti letech částečného zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje až 19 procent slunečního průměru.

 

Zatmění u nás a na Slovensku uvidíme jako částečné, protože se nacházíme na okraji zóny úkazu. V Kanadě, Grónsku a Rusku budou lidé moci pozorovat zatmění jako prstencové. Nad Českem bude zatmění pozorovatelné ve chvíli, kdy bude Slunce velmi vysoko.

 

"Půjde o nejvýše položené sluneční zatmění nad obzorem v Česku i na Slovensku až do 5. června 2179! Zároveň půjde o první ze sedmi zatmění, které na našem území v následujících devíti letech spatříme. V této dekádě uvidíme ještě šest dalších částečných zatmění Slunce: 25. října 2022, 25. března 2025, 12. srpna 2026, 2. srpna 2027, 12. června 2029 a 1. června 2030," popisuje astronom Petr Horálek.

 

 

Úkaz bude možné v Česku pozorovat po 11:35, silueta Měsíce se začne objevovat na horním pravém okraji. Čím více budou pozorovatelé na východ, tím později spatří zatmění. Maximum úkazu nastane na území Česka i Slovenska mezi 12:30 a 12:55 podle polohy pozorovatele. Konec nastane přibližně 20 až 30 minut před 14. hodinou.

 

 

Ochrana zraku

Při pozorování slunečního zatmění je nutné dodržet bezpečnostní pravidla, jinak hrozí vážné poškození zraku. A to i při značném zakrytí Slunce Měsícem. Přímé pozorování Slunce, nemusí jít přímo o zatmění, vyžaduje užití speciálního filtru.

 

Noční svítící oblaka

V červnu bude opět možné pozorovat noční svítící oblaka (NLC). Ta se zjevují hlavně v červnu a na začátku července, a to zejména nad severním obzorem pozdě večer mezi 22. hodinou a půlnocí a časně ráno mezi druhou a čtvrtou hodinou. Výskyt NLC není každou noc jistý.

 

 

NLC se nachází v mezosféře asi 85 kilometrů nad zemským povrchem. Jedná se o prachové částice, které na sebe nabalují ledové krystalky. NLC nesvítí, ale rozptylují světlo Slunce, které se nachází pod obzorem.

 

NLC:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz