INDEX KORUPCE

Boj s korupcí se v Česku moc nedaří! Jsme na tom jako Kostarika a Gruzie

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 9:33
23.1. 2020 6:01

O šest míst se Česká republika propadla ve vnímání korupce. Je tak na úrovni Gruzie a Kostariky. Výsledky měření za loňský rok ve čtvrtek zveřejnila Transparency International. Od 8:30 můžete v tomto článku sledovat živý přenos s vyhlášením výsledků.

Boj s korupcí se v České republice nedaří tak, jak by si mnozí představovali. Oproti roku 2018 jsme si pohoršili o tři body ze sta a o šest míst. Vyplývá to z měření Indexu vnímání korupce 2019 od Transparency International.


Čím více bodů, tím je výsledek lepší. Česko je na tom s 56 body stále lépe než Slovensko s 50 a Maďarsko s 44 body. Naopak Polsko je na tom o dva body lépe a Rakousko a Německo jsou v první dvanáctce zemí s nejvíce body.

Anketa

Daří se český veřejný prostor očistit od korupce?

Hlasovalo 70 lidí.

Všechny země Visegrádské čtyřky jsou pod evropským průměrem, který je 64 bodů. V rámci Evropské unie se Česko propadlo z 16. místa na 19. místo. Nejhůře jsou na tom Rumuni, Maďaři a Bulhaři.

 


"První příčku ze 180 hodnocených zemí nadále drží Dánsko s minus jedním bodem oproti loňskému výsledku, nově spolu s Novým Zélandem, který je bodově beze změny. Obě země získaly shodně 87 bodů. Žebříček uzavírají Sýrie s celkovými 13 body, následovaná Jižním Súdánem s 12 body a posledním Somálskem s devíti body," uvedlo Transparency International.

 


Organizace zveřejňuje index již od roku 1995. "Žebříček je sestavován na základě výsledků průzkumů mezi experty, v nichž respondenti hodnotí mimo jiné schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých oblastech veřejné správy, míru transparentnosti jejího fungování a míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků," vysvětlila Transparenci International.

Související témata:
TN.cz