Covid sílí

Bude v ČR lockdown? Babiš, Havlíček a Hamáček mluví každý jinak!

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
18.10. 2020 20:21
Téma:

Česká republika je podle počtu případů na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden na druhém místě ve světě. Hůř je na tom jen Andorra. Také v sobotu padl rekord v přírůstku nakažených, 8700 nově odhalených případů nákazy je nejvíc za víkendový den. V neděli přibylo zatím dalších 2661 nakažených a padla hranice 100 tisíc aktuálně nemocných. Ve vládě je první nakažený. Pozitivní test na koronavirus má ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), který se ve středu potkal s prezidentem. Ten podle svého mluvčího ohrožen není.

Lockdown – opatření, které nevyloučil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), jeho kolega ministr obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) odmítl.

 

"Počkáme do 2. listopadu, jakým způsobem zaberou ta plošná opatření. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, a 2. listopadu se budeme rozhodovat, jakým způsobem se bude postupovat dál," vyjádřil se ministr Havlíček.

 

"Uvidíme, jaká čísla budou ve středu, čtvrtek a pátek. Ty pak ministerstvo zdravotnictví vyhodnotí a určí případně další opatření. To, že některá opatření měla přijít dřív, se dnes ukazuje jako pravdivé," řekl Hamáček. Podle něj bude velmi složité 2. listopadu otevřít základní školy.

 

 

"Pokud si představíme úplný lockdown, to znamená, že budeme sedět doma a nebudeme nikam chodit, tak je vyloučeno, aby takové opatření selhalo. Ale do takovéto formy určitě jít nechceme," tvrdí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

 

"Ve středu se pravděpodobně rozhodne, jestli fungují ta naše opatření," vyjádřil se premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministra Havlíčka je potřeba, aby Češi před Vánocemi nakupovali a nakopli tak ekonomiku. Je prý ale možné, že nákupní centra budou regulovat počty zákazníků – ovšem opět tak, aby nebyly ohrožené tržby obchodníků.

 

 

"Tak Česká republika ekonomicky a v řadě provozů už ve faktickém lockdownu je. Takové rozhodnutí musíte udělat z pohledu na čísla," prohlásil šéf Pirátů Ivan Bartoš.

 

Českým nemocnicím začíná chybět personál. Na výzvu lékařské komory, aby se lékaři pracující v zahraničí vrátili pomoct domů, zatím reagovalo 16 lidí.

 

 

"Situace je vážná, máme sedm a půl tisíce nakažených zdravotníků, z toho 1500 lékařů. Zdravotnictví se připravuje na obrovskou vlnu nemocných, co přijde, to už je jasné, protože ta opatření, než zaberou, bude ještě nějakou dobu trvat," shrnul prezident České lékařské komory Milan Kubek.

 

 

Pozitivní test na koronavirus má po neděli také ministr zemědělství Miroslav Toman. Úřad chce řídit online z domova. "V těch uplynulých dnech pan ministr dodržoval veškerá preventivní opatření – na všechna nezbytná i osobní jednání nosil roušku, dodržoval rozestupy," tvrdí mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

 

Toman jednal ve středu s prezidentem Milošem Zemanem. Podle mluvčího Hradu byla dodržena opatření a prezident tak není ohrožený.

kvo TN.cz