osvobození Češi

Čeští "teroristé“ jsou po třech letech vězení v Turecku zpět v Česku

Jan Houška
Jan Houška
Publikováno 24. 7. 2020
Téma:

Miroslav Farkas a Markéta Všelichová se po třech letech, kdy byli uvěznění v Turecku za podporu terorismu, vrátili v pátek večer zpátky do Česka. V pátek to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničích věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Dvojici Čechů odsoudily turecké soudy v roce 2018 k šesti letům vězení za údajné napomáhání kurdským milicím YPG. Ty Turecko považuje za teroristickou organizaci. Farkas a Všelichová byli zadrženi v roce 2016 na turecko-irácké hranici.

 

Oba dva se u soudu hájili, že Kurdům pouze poskytovali humanitární pomoc, což podle Turecka nebyla pravda a Farkas údajně napomáhal přímo bojovníkům. Podle Turků o vině Čechů svědčilo i to, že přes Turecko cestovali také do Iráku. Odsouzení od začátku tvrdili, že nejsou teroristé, ale aktivisté.

 

O jejich propuštění se neúspěšně v roce 2017 pokoušelo i české ministerstvo zahraničí včetně šéfa resortu Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

 

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek na svém twitteru oznámil, že jednání s Tureckou stranou úspěšně dospělo ke konci.

 

"Jsem rád, že moje jednání vloni v září s tureckým prezidentem o osudu dvou českých občanů dospělo k úspěšnému vyřešení celého problému bez jakýchkoliv podmínek i příslibů. Mám z toho velkou radost a děkuju BIS za pomoc a za roli, kterou v této kauze sehrála,“ informoval premiér Babiš.

 

"A v neposlední řadě bych také rád poděkoval za korektní jednání a vstřícnost turecké straně," dodává Babiš.

 

"Já jsem už poděkoval svému tureckému kolegovi za tento vstřícní krok. Po celou dobu jsme se věnovali zajištění nadstandardních služeb, tak aby oba dva Češi mohli být přemístěni do mírnějšího vězení, jelikož Miroslav Farkas měl ve vězení zdravotní problémy" oznámil na brífinku vlády ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

 

Podle Petříčka se nejedná se o žádný výměnný obchod, ale o propuštění, které dovolila turecká strana. Velkou roli v celém případu hrála Bezpečnostní informační služba.

 

V pátek večer dorazili oba Češi do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

 

Podívejte se na reportáž televize Nova o odsouzení dvojice Čechů v Turecku:

 

TN.cz