Opatření proti koronaviru

Pandemický zákon se vrátí zpět do Sněmovny. Odhlasovali to senátoři

Senátoři v karanténě
Zdroj: Profimedia
Lukáš Richtár
Lukáš Richtár
Aktualizováno 21:21
24.2. 2021 18:42
Téma:

Senátoři odmítli vyřadit z programu středeční schůze projednávání pandemického zákona. Jeho vyražení žádali senátoři hnutí STAN. Senát nakonec odhlasoval, že jej vrátí zpět k projednání do Sněmovny.

Senát ve středu projednával mimo jiné také pandemický zákon, který má umožnit přijímat protiepidemická opatření bez nouzového stavu. Ten nyní platí do 28. února, vláda ale hodlá požádat o jeho opětovné prodloužení. Senátoři nakonec odhlasovali, že zákon vrátí do Sněmovny.

 

V pandemickém zákonu chce Senát navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou pohotovost. Právě tuto předlohu posoudí poslanci asi v pátek.

 

 

Kvůli prodloužení nouzového stavu chtěli senátoři hnutí STAN odložit jeho projednávání až na březen, proti ale byla koalice Spolu (ODS + KDU-ČSL + TOP09), která prosadila projednávání ve zkráceném jednání. Při tomto typu zkráceného jednání se návrh zákona ve výborech neprojednává. Řečnická doba se v obecné rozpravě ustanoví na pět minut a senátor může k téže věci vystoupit nejvýše dvakrát.

 

Očekávala se bouřlivá diskuze. Řada senátorů chce vrátit zákon zpět do Poslanecké sněmovny. "To, co máme dnes přes sebou je prostě polotovar," řekl Tomáš Třetina (TOP 09). Do rozpravy je přihlášeno zhruba 10 senátorů. Přítomen je zároveň i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Se současnou epidemickou situací není spokojena většina opozičních senátorů. "Čím míň máme vakcín, tím víc máme pravidel," řekl senátor ODS Martin Červíček.

 

Senát si odhlasoval už také, že bude jednat až do nočních hodin. Prezident Miloš Zeman je připraven v případě, že by pandemický zákon Senát schválil jej urychleně podepsat. Horní komora Parlamentu ČR se bude zabývat také důsledky platných mimořádných opatření v sociálních službách a čerpáním finančních prostředků z evropských dotací.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz