Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Volební model

ČSSD se dotáhla na Piráty! SPD a TOP 09 by vypadly ze sněmovny

Vedení sněmovny
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Vedení sněmovny (archivní foto)

Pokud by se v březnu konaly volby do Sněmovny, vyhrálo by hnutí ANO s 32 %. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Na druhé místo by se s odstupem dostala ODS, třetí by byli Piráti a ČSSD s 12,5 %.

Hnutí ANO získalo v průzkumu CVVM 32 %, což je o procento a půl více než minulý měsíc. Druzí občanští demokraté by v březnových volbách dostali 14 % hlasů. ANO tak navyšuje své vedení a potvrzuje roli favorita v parlamentních volbách.

 

O třetí místo se dětí Piráti a sociální demokraté, které by volilo shodně 12,5 % dotázaných. Podobně jako Pirátům oproti únorovému průzkumu klesla podpora také komunistům, kteří by skončili na pátém místě s 8,5 %.

 

Ostatní strany už se pohybují na pětiprocentní hranici, potřebné k postupu do Poslanecké sněmovny. KDU-ČSL by se musela spokojit s 5,5 %, SPD se 4,5 % a TOP 09 s 3,5 % hlasů. Hnutí STAN (3,5 %) a Zelení (1 %) by se do Sněmovny nedostali.

 

 

"Návštěva premiéra Andreje Babiše v USA a policejní zásahy Národní centrály proti organizovanému zločinu 7. 3. 2019 proběhly uprostřed sběru dat. Po zmíněných událostech ovšem nedošlo ve výsledcích šetření ke statisticky významným změnám v podpoře jednotlivých stran a hnutí," upozornilo CVVM.

 

 

 

Průzkum nereflektuje ani výroky a následné vyloučení Václava Klause ml. z ODS nebo odchod tří poslanců z SPD. Po sběru dat se také zvedla vlna nevole kolem zvýšení rodičovského příspěvku jen dětem, které se narodí po 1. lednu 2020.

 

K volbám by podle průzkzumu přišlo 64 % voličů. Dotazování probíhalo ve dnech 2. - 13. března, zúčastnilo se ho 1096 respondentů.

epa TN.cz