Kritika opozice

ČSSD ve vládě s ANO nekončí. Co na to řadoví členové?

Téma:

Řadoví členové sociální demokracie se pondělním rozhodnutím představenstva strany zůstat ve vládě vesměs souhlasí. Některá zvučná jména ČSSD považují za důležité hlavně plnění programu strany. A mladí členové se zase obávají, co by se po odchodu strany z kabinetu stalo.

Zbabělost a strach ze ztráty funkcí. Tak zní hlasy z opozice po jednání předsednictva sociální demokracie. Členové strany si ale za svým rozhodnutím stojí.

 

"Jsme ve vládě, proto chceme plnit volební program. Ty programové cíle mají větší hodnotu než nějaké personální cíle," prohlásil poslanec Jaroslav Foldyna.

 

"Naše role je, aby se v této zemi prosazovalo to, že se dodržují pravidla. A v tom si myslím, že jsme se nemohli dohodnout na ničem jiném," uvedl bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

To místopředseda senátorského klubu strany Jiří Dienstbier soudí, že role opozice by ČSSD prospěla víc. I když za současnou situaci podle něj může spíše prezident Miloš Zeman. "Sociální demokracie možná až přespříliš se snaží být státotvorná, držet vládu. Ale nelze tak činit donekonečna," sdělil Dienstbier.

 

Situaci na ministerstvu kultury vnímá jako hru prezidenta více členů. A někteří si neodpustili srovnání s minulostí. "Pan prezident už se chová k panu Hamáčkovi, jako se choval ke všem předchozím předsedům sociální demokracie," myslí si místopředseda Senátu Milan Štěch.

 

 

A s názory zvučných jmen sociální demokracie souhlasí i jejich méně známí straničtí kolegové. "Jedna věc je odejít z vlády a druhá věc je, co se stane potom. Tomio Okamura už dva roky oprašuje ve své skříni ministerské kimono," vtipkoval Aleš Hess. "Sociální demokracie se potýkala během doby svého trvání s mnohem většími výzvami," doplnil Martin Špánek.

 

V jednom ale mají po včerejším jednání sociální demokraté jasno - za předsedou strany Janem Hamáčkem plně stojí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Háta Sassmannová/epa TN.cz