dotace pro Agrofert

Nové závěry neznám, o peníze nepřijdeme, reagoval Babiš na audit

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:43
6.1. 2020 9:07
Téma:

Druhý audit, který zpracovala Evropská komise kvůli podezření na střet zájmů Andreje Babiše, je podle portálu neovlivni.cz hotový a konstatuje, že má český premiér stále vliv na holding Agrofert. Společnost kvůli tomu nemá mít nárok na zemědělské dotace.

Možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše řeší právníci už více než rok. Evropská komise již zveřejnila dvě auditní zprávy, podle kterých je Babiš ve střetu zájmů. Následovaly připomínky z české strany a nyní komise připravila finální verze obou auditů.

 

"I tato finální zpráva konstatuje, že se český premiér zbavil Agrofertu jen na oko a nadále jej ovládá. Audit proto potvrdil, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Agrofert tedy nemá nárok na zemědělské dotace z unijních fondů," cituje portál neovlivni.cz neupřesněný zdroj. Podle některých se ale ještě nemusí jednat o finální zprávu.

  

Dokumenty by měly být zatím v anglické verzi, oficiální český překlad se má teprve připravovat.

 

 

Premiér Babiš dlouhodobě odmítá, že by jakkoli pochybil nebo porušil zákon. "Budu se opakovat. Na žádném procesu k auditům se nepodílím a na rozdíl od novinářů napojených na auditory v Bruselu, nemám žádné nové informace. Platí, že jsem zcela vyhověl českému zákonu Lex Babiš, který byl účelově přijat jen kvůli mojí osobě. Proto nejsem a ani nemůžu být v žádném střetu zájmů. Předchozí závěry auditu zásadně odmítám podobně jako čeští úředníci, kteří závěry rozporovali a byli při tom značně úspěšní. Nové závěry neznám, ale předpokládám, že Česká republika se bude proti nesmyslnému vykládání českého práva Bruselem bránit i nadále. A úspěšně. O žádné peníze tak určitě nepřijdeme," reagoval na závěry auditu Babiš.

 

Už předchozí audit, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU, potvrdil, že premiér porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále prý ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do nichž Agrofert vložil.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz