Nepřesné informace

Další blamáž nového ministra. Děsivá brazilská mutace v Česku není!

Petr Arenberger - mutace koronaviru
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 9:46
13.4. 2021 9:34
Téma:

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek oznámil, že v Česku se objevila nebezpečná brazilská mutace koronaviru, která je výrazně nakažlivější než původní kmen. Jenže nyní je vše jinak.

Na Děčínsku se sice opravdu objevila mutace viru pocházející z jihoamerické země, ale deník Právo uvádí, že jde o "starou" mutaci nemoci, ne tu, která aktuálně straší odborníky z celého světa.

 

"V Česku máme starší a méně schopnou mutaci než tu, o které se hovoří, že byla zkázou celého jednoho brazilského městečka,“ cituje deník šéfku Národní referenční laboratoře Helenu Jiřincovou, která vzorky sekvenovala (analyzovala).

 

Dva podezřelé vzorky z rumburské nemocnice měly putovat do pražské laboratoře minulý týden, třetí podobný zachytilo pracoviště brněnské fakultní nemocnice.

 

 

"Jde o dva záchyty, pravděpodobně v rodinném ohnisku, které vznikly zřejmě konvergentně spíše než cestováním, tedy v důsledku evolučního tlaku. Ale dva nebo tři záchyty z PCR testů, to není skutečně nic dramatického,“ tvrdí Jiřincová. Podle ní jde o variantu P.2, která se v Brazílii šířila od loňského dubna.

 

"Ale pak ji na podzim zcela vytěsnila agresivní varianta označovaná jako P.1, s níž se spojuje vysoká rezistence (odolnost) na protilátky, výrazně snadnější šíření a nižší účinnost některých monoklonálních protilátek, tedy aktuálních léků používaných na covid-19. Námi vyšetřované vzorky odpovídají té starší, ne tak agresivní variantě,“ zdůraznila Jiřincová.

 

Nový ministr Petr Arenberger se přitom na páteční tiskové konferenci, kde záchyt agresivní brazilské mutace oznámil veřejnosti, "sekl" i u jiného tématu. Vtipkoval o tom, že venku bude moct od tohoto pondělí sportovat až 20 lidí, což znamená, že fotbalové týmy se budou muset obejít bez brankářů.

 

Následně ale výrazně otočil a oznámil, že setkávání chce i po konci nouzového stavu nechat v režimu maximálně dvou lidí. Na pondělní schůzi to podpořila i vláda, když rozhodla, že na jednom sportovišti může být maximálně šest dvojic, mezi kterými ale musejí být minimálně desetimetrové rozestupy.

 

Takhle ministr v pátek oznámil výskyt brazilské mutace na Děčínsku:

 

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz