ústavní žaloba

Začal impeachment. Trumpovi hrozí, že skončí jako prezident USA

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 19:40
21.1. 2020 12:56
Téma:

Americký Senát v úterý zahájil jednání, ve kterém bude projednávat ústavní žalobu (tzv. impeachment) na amerického prezidenta kvůli údajnému zneužití pravomoci a bránění Kongresu ve vyšetřování. Zasedání bude probíhat 24 hodin, během kterých vystoupí obě strany procesu. Podle analytiků k odvolání amerického prezidenta nedojde. Pro by totiž musely být dvě třetiny zákonodárců.

Donald Trump je třetím prezidentem v historii USA, kterého čeká hlasování o sesazení z funkce. Úterní senátní proces začal ve 13 hodin tamního času (19 hodin našeho času). V čele soudu zasedne vůdce republikánů Mitch McConnell a demokrat Chuck Schumer, uvedl portál BBC

 

Během několika prvních hodin, možná po zbytek úterý, se podle portálu CNN budou domlouvat pravidla impeachmentu. Ty již McConnell přednesl. Demokraté mohou navrhnout úpravy, poté se bude hlasovat o pravidlech.

 

Soudním procesem prezidenta Spojených států žijí celé USA. Ke komentářům týkajícím se Trumpova procesu se přidaly i hvězdy stříbrného plátna, mezi jinými i herec Robert De Niro: "Chci vidět vykonanou spravedlnost, to je všechno. Víme, o co v případu jde a já chci vidět to, co všichni. Spravedlnost. Tečka."

 

 

Během procesu budou platit určitá pravidla. Účastníci například nesmějí informace o průběhu zveřejňovat na twitteru nebo diskutovat se svým kolegou při projednávání případu. Mobilní telefony jsou zakázané. Senátoři také vyslechnou obě strany, které představují státní zástupci Sněmovny reprezentantů a také právníci Bílého domu. 

 

Na konečný verdikt dostanou senátoři celý den, poté se bude hlasovat. K odvolání prezidenta Trumpa je potřeba 67 hlasů, což představuje dvě třetiny zákonodárců. Podle odborníků je nepravděpodobné, že k tomu dojde. 

 

Narozdíl od Sněmovny reprezentantů, kde mají většinu demokraté, v Senátu početně vedou republikáni. Mezi ně patří i americký prezident. Zatímco Sněmovnou reprezentantů ústavní žaloba prošla, v případě Senátu je pravděpodobnost nižší.

 

 

Donald Trump čelí ústavní žalobě kvůli obvinění z vyšetřování jeho hlavního politického rivala Joea Bidena. O pomoc měl prezident požádat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Dále měl bránit Kongresu ve vyšetřování, když neumožnil svým zaměstnancům, aby svědčili při první obžalobě v loňském roce. 

 

"Zasedání senátu a v tomto případě obžalovacího soudu, je přerušeno do úterý jednadvacátého ledna," řekl první předseda nejvyššího soudu John Roberts.

 

 

"Dosáhli jsme nejlepších výsledků ze všech amerických vlád. A co za to dostanu? Tito radikální levicoví šílenci mě obžalují, to za to dostanu. Ale to je v pořádku," vyjádřil se k žalobě Donald Trump.

 

Prezident Spojených států v pondělí večer opustil zemi, aby se zúčastnil Světového ekonomického fóra v Davosu, pouhý den před projednáním ústavní žaloby, která může vést až k jeho odvolání z funkce.
 

 

Připomeňte si reportáž o rozhodnutí Sněmovny o odvolání Donalda Trumpu:

TN.cz