Očkování proti koronaviru

Evropa možná v únoru schválí ruskou vakcínu Sputnik. Nesmí se na ni pít

Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 15:38
20.1. 2021 14:47
Téma:

Rusko požádalo Evropskou lékovou agenturu (EMA) o registraci své vakcíny Sputnik V pro použití napříč sedmadvacítkou. Rozhodnout by se mohlo už během února. Proces vývoje ruského očkování v minulosti řada západních odborníků označila za nevěrohodný. Navíc by po podání vakcíny neměl alespoň dva měsíce pít alkohol.

Možná už v únoru se začne v Evropské unii, tedy také v Česku, očkovat proti koronaviru vakcínou Sputnik. Rusové požádali unijní lékovou agenturu o její registraci.

 

Ve středu o tom informovali na oficiálním twitterovém účtu vakcíny. "Týmy Sputniku V a Evropské lékové agentury v úterý 19. ledna zahájily vědecké přezkoumání ruské vakcíny. Ruský fond přímých investic požádal o registraci Sputniku V v Evropské unii a očekává, že rozhodnutí padne v únoru," stojí v příspěvku.

 

"Na základě přezkumů Evropská léková agentura rozhodne o povolení používat vakcínu Sputnik V napříč Evropskou unií," pokračovalo oznámení.

 

 

Evropa o ruské vakcíně uvažovala už delší dobu. Pokud ji vědci schválí jako bezpečnou, mohla by být odpovědí na problém s dodávkami očkování od společnosti Pfizer/BioNTech. Americká firma je sníží o 40 procent, protože kvůli rozšiřování výrobních kapacit dočasně omezila výrobu. Kromě Pfizeru/BioNTech se očkuje sedmadvacítka ještě vakcínou společnosti Moderna.

 

 

Přestože Rusko svou vakcínu proti covidu-19 schválilo jako první na světě, mezi západními odborníky příliš důvěry v minulosti nevzbuzovala. Minulý týden její použití zamítla například Brazílie s tím, že Rusové nedodali potřebná data o výsledcích třetí fáze klinického testování, píše portál Straits Times.

 

Právě kvůli nedostatečnému testování čelila vakcína Sputnik kritice. Rusko jí nicméně očkuje už od loňského prosince a údajně je po ní nulová šance, že se člověk nakazí koronavirem. Účinnost ale podle vědeckých dat dosahuje pouhých 70 procent, podobně jako vakcína od firmy AstraZeneca, kterou EU zatím také neschválila. Očkování navíc probíhá ve třech dávkách po dvou týdnech oproti dvěma dávkám u Pfizeru/BioNTech a Moderny.

 

Na podzim se mluvilo o údajných 144 nežádoucích účincích. Největším problémem vakcíny Sputnik by ale mohla být zejména v Česku a dalších středoevropských státech skutečnost, že její účinky výrazně snižuje konzumace alkoholu. Pít by se nemělo přinejmenším 42 dní a v lepším případě až 56 dní po podání první dávky. A před ní by měl člověk abstinovat alespoň dva týdny.

 

 

Jak upozornil portál Euronews, i sami epidemiologové z Ruska, kde se pije alkohol ve velkém, si z toho dělají legraci. "Za žádných okolností se nesmíte opít. Alkohol má vliv nejenom na naše chování, ale také imunitní systém. Sklenička šampaňského vám neublíží, ale panák vodky už je špatně," prohlásil Alexandr Guinstburg z Gamelyeova federálního ústavu epidemiologie a mikrobiologie, který vakcínu Sputnik vyvinul.

 

Vakcína Sputnik je možná lepší než ta od AstraZenecy, řekl epidemiolog Roman Prymula:

TN.cz