předseda ods

Fiala vyzval Babiše, aby znovu žádal o důvěru. Audit je zdrcující

Petr Fiala na programové konferenci ODS
Zdroj: ČTK
Téma:

Předseda ODS Petr Fiala vydal v pondělí prohlášení, ve kterém žádá, aby předseda vlády Andrej Babiš požádal Poslaneckou sněmovnu o potvrzení důvěry. Reaguje tak na zprávu Evropské komise ke střetu zájmů Babiše.

Pro Fialu je zpráva o konfliktu zájmů premiéra Andreje Babiše vlemi zdrcující. "Veřejně vyzývám předsedu vlády, aby sám požádal o potvrzení důvěry v Poslanecké sněmovně. Je potřeba, aby bylo jasné, o čí důvěru se i v takovéto situaci v Poslanecké sněmovně předseda vlády opírá," napsal Fiala v prohlášení.

 

Dále uvedl, že ODS v úterý ve Sněmovně navrhne několik věcí k projednání, a to aby byla oficiálně zveřejněna auditní zpráva Evropské komise, která byla do České republiky poslaná. Dále aby bylo zastaveno proplácení všech dotací pro holding Agrofert a také, aby odpověď pro Evropskou komisi připravili členové vlády, kteří nejsou nominováni hnutím ANO.

 

Cílem těchto tří bodu je, aby byl zajištěn nestranný postoj vlády vůči Evropské komisi a také aby češké občany nepostihly žádné škody. "O odpovědnosti za důvěru premiérovi musí přemýšlet každý poslanec sám za sebe," doplnil Fiala.

 

 

Auditní zpráva vyvolala bouřlivou diskuzi v pátek. Podle ní Andrej Babiš ovládá dva svěřenecké fondy, prostřednictvím nich může řídit skupinu Agrofert. Premiér je tak podle auditu ve střetu zájmů. Babišovy bývalé firmy by tak mohly vracet dotace, které probíhaly od února 2017.

 

Premiér odmítá, že by porušil české i evropské zákony. Střet zájmů popřel. "Česká republika nebude vracet žádné peníze. Tuhle větu jsem na plénu sněmovny zopakoval radši několikrát," zveřejnil Babiš.

Premiér Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů. Podívejte se na reportáž z minulého týdne:

reg TN.cz