VELKÝ PŘEHLED

Jak se maká ve Sněmovně? DOCHÁZKA všech poslanců

Poslanecká sněmovna
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Poslanci nechodí do práce každý den - ilustrační foto
Téma:

Není to tak dlouho, co bývalý novinář a nynější poslanec Martin Komárek (ANO) uvedl, že život poslance je mnohem náročnější, než se na první pohled zdá. Rozhodli jsme se jeho slova ověřit. Kdo je ve Sněmovně nejpilnější? A kdo se nejvíce "fláká"?

Čísla nelžou. V poslanecké sněmovně se vedou podobné statistiky, stejně jako ve škole. Docházka, účast na hlasování, počet omluvenek - kdo z našich zákonodárců je nejpilnější, a kdo se zase nějčastěji omlouvá? Na tyto otázky jsme našli odpovědi.

 

Nejlepší celkové skóre

Na první pohled se zdá, že nejčastěji Sněmovnu navštěvují poslanci ČSSD. Tři její zástupci Richard Dolejš, Jan Chvojka a Jiří Petrů mají totiž společně s Františkem Laudátem (TOP 09) jako jediní nulovou absenci při hlasování. Jedna věc je ale účast a druhá věc samotný proces rozhodování. Nejpilněji totiž hlasoval zástupce strany KSČM Jiří Valenta (3113 x).

 

 

Základní poslanecký plat dělá něco přes 60 tisíc korun - plus až 43 tisíc náhrady. Jak ukázala docházka, v případě těchto pěti poslanců rozhodně nikdo nemůže říct, že by si svou odměnu nezasloužili.

 

Podívejte se na podrobné tabulky s docházkou poslanců: 

Hlasování politiků A-L [pdf]

Hlasování politiků M-Z [pdf]

 

Ve Sněmovně jsou ale i vyšší platy. Takový předseda výboru si měsíčně může přijít na 86 tisíc korun. A kdo z předsedů je tedy nejaktivnější? Nejvíce hlasoval Vladimír Koníček (KSČM),  který je zároveň poslancem s třetím nejmenším počtem omluvenek. Méně často se omlouvali jen poslanec za ČSSD Jeroným Tejc (39 absencí) a za ANO Jaroslav Faltýnek (45 absencí).

 

 

 Nejhorší celková skóre

O nejhorší skóre v poštu absencí se postarali bezpochyby poslanci David Kádner (1444 x), Karel Schwarzenberg (1279 x) a Vojtěch Adam (1221 x). Poslanci mají pro své absence různá vysvětlení - Kádner je po operaci páteře a podle svých slov se snaží chodit do Sněmovny, jak jen to jde. Schwarzneberg zase argumentuje zahraničními cestami. "Mám zájezdy do zahraničí. Snažím se něco pro republiku udělat. Považuji to za užitečnější," uvedl Schwarzenberg.

 

Poslanců se zastává i předseda Sněmovny. "Já myslím že poslanci se snaží chodit. Chodí jich docela dost," řekl Hamáček. Slabší jsou podle něj čtvrtky, to mají poslanci na pořadu dne interpelace.

 

 

Když poslanec nehlasuje, nebo se omlouvá, na jeho platu se to neprojeví. O půlku platu může přijít až když se řádně neomluví z minimálně dvou jednacích dní za měsíc. V této sněmovně se to prý ještě nikomu nestalo.

 

Ženská skóre

Nejaktivnější ženou ve Sněmovně, co se týká účasti při hlasováních, je Alena Nohavová z KSČM. Nejčastěji ze všech poslanců hlasoval Jiří Valenta , který má na svou stranickou mkolegyni Nohavovovou náskok 150 hlasování.

 

Nejméně ze všech žen poslankyň se ve Sněmovně objevuje poslankyně za ANO Helena Válková, která se omluvila hned 1049x. .

 

Zajímá vás, jak dopadl třeba ministr financí Andrej Babiš nebo upovídaný Miroslav Kalousek? Koukněte se do tabulek poslanecké docházky, omluvenek a počtu účastí na hlasováních. Najdete je v úvodu článku.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Geniální vynález, jak se flákat v práci. Celý den tam můžete prospat!

Přišla jsem o práci kvůli tomuto tetování, stěžuje si žena na Facebooku. Je v právu?

lud TN.cz