Auditní zpráva

Komise nemá patent na rozum, řekl Babiš. Jourová audit řešit nebude

Eva Pavelková
Eva Pavelková, Michaela Trochová
Aktualizováno 18:37
2.12. 2019 15:55
Téma:

Premiér Andrej Babiš se vyjádřil k auditní zprávě Evropské komise, která podle týdeníku Respekt potvrdila jeho střet zájmů. Česko má podle něj právo se ke stanovisku vyjádřit, přestože ho Komise považuje za konečné.

"Vůbec nechápu, jak si Evropská komise může dovolit vykládat české zákony. Vykládá zákon, který se jmenuje lex Babiš a který byl speciálně napsán proti Babišovi, a vlastně říká, že je špatně. Já jsem ale postupoval podle něj," uvedl Babiš na brífinku v Madridu, kde se účastní klimatického summitu.

 

Evropská komise podle českého premiéra nemá patent na rozum a není pro něj autoritou. "Předtím do Česka poslala předběžný audit, teď tvrdí, že je to konečný audit. Ale to neznamená, že má pravdu. To znamená, že se k tomu Česko vyjádří a pokud to nebude v souladu, ohradí se," dodal.

 

Premiér zároveň znovu zopakoval, že ho udivuje, kdy do Česka auditní zpráva dorazila. "Rozhodnutí přišlo v posledních minutách, než minulá Komise skončila," prohlásil s tím, že sám účastníkem řízení není, proto ani nemá ke zprávě přístup a nebude s jejím obsahem obeznámen.

 

 

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová mezitím svolala na úterní dopoledne tiskovou konferenci, kde by se k situaci měla vyjádřit. Na sociální síti pak vysvětlila, proč se domnívá, že nejde o konečnou verzi auditu, přestože mluvčí Evropské komise to už dvakrát potvrdil. Během dnes se pak opravila a potvrdila, že jde o finální stanovisko.

 

"V průvodním dopise nám (EK) píše, že do doby 'final conclusion' jde o důvěrnou zprávu, a také, že máme 60 dnů na odpověď, zda závěry zprávy přijímáme či nikoliv. Již z těchto dvou odstavců je jasně zřejmé, že nejde o finální rozhodnutí," napsala Dostálová.

 

Česká eurokomisařka Věra Jourová uvedla, že zpráva sice finální je, ale proces auditu zatím ukončen není. "Česká strana má dva měsíce na odpověď, jak naloží s tou zprávou, ale jestli tím momentem ukončí proces, nebo ne, bude opět na auditním orgánu. Tam to není striktně dané," vysvětlila.

 

Vyjádření místopředsedkyně Evropské komise Jourové:

 

Jourová zároveň odmítla, že by věc sama v rámci svých pravomocí v Evropské komisi řešila a nemá proto ani důvod znát obsah zprávy. "Z pozice mé práce nemám do finančních záležitostí co mluvit," doplnila.

 

 

První auditní zpráva, která se zabývá možným střetem zájmů Babiše, dorazila na ministerstvo pro místní rozvoj v pátek večer. Její obsah zatím zůstává neznámý, časopis Respekt ale informoval, že pro premiéra kontrola "nedopadla dobře". Komise měla potvrdit jeho střet zájmů.

 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v pondělí vyzval šéfy sněmovních stran vyjma ANO, aby se sešli a společně koordinovali další postup. "Je namístě, aby se zúčastnila také ČSSD. Chceme zveřejnění auditu, svolání kontrolního výboru sněmovny a zařazení tohoto bodu na jednání skrze grémium," sdělil. Schůze je plánovaná na úterní dopoledne.

 

Podle Babiše je opozice hysterická. "Lídři opozičních stran mají konečně program. Já tam nejsem pozvaný, tak to nebudu komentovat," řekl a znovu kritizoval také neziskovou organizaci Transparency International, která na jeho možný střet zájmů dlouhodobě upozorňuje. "Není možné, aby dotační podvodník zůstával v čele vlády," řekl zase ředitel TI David Ondráčka na tiskové konferenci.

 

Nespokojenost však panuje nejen v opozici, ale i jeho vlastní straně. Trpělivost došla například třem obecním zastupitelům města Mělník, kteří se v pondělí rozhodli vystoupit z hnutí ANO.

 

"Vždy jsem si zakládal na čestném jednání, ale s některými situacemi ve státní politice zkrátka souhlasit nemůžu a nechci s nimi být nijak spojován. Nemohu být součástí hnutí, pod jehož vedením se 'projídá' již oslabující ekonomický růst, zadlužuje ČR schodkovými rozpočty, realizuje populistickou levicovou politiku pod taktovkou ČSSD a KSČM, zvyšuje daně a zavádí EET všem profesím," uvedl ke svému rozhodnutí Zbyněk Šnajdr, šlen zastupitelstva města Mělník.

 

"Když jsem do hnutí vstupoval, byl jsem zklamán působením většiny politiků v naší zemi. Spousta lidí chtěla věřit, že se konečně může naše země dočkat změny a i já nebyl výjimkou. Ale bohužel poslední dobou jsem dospěl k názoru, že se můj pohled na politiku hnutí ANO 2011 změnil a nadále nechci, aby mé jméno bylo spojováno s tímto hnutím," doplnil Stanislav Melichar, další ze zastupitelů, kteří ANO opouštějí. 

 

Třetí již bývalou členkou je zastupitelka Martina Semelková. "Vzhledem k tomu, že jsem profesí ekonomka a jako člověk si velice zakládám na slušnosti, poctivosti, čestnosti, lásce k rodině, na tom, vážit si všech lidí a toho, co dokázali, vážit si svobody, nedokážu pochopit koalici s KSČM v parlamentu ČR a mám problém se ztotožnit s některými výroky a s jednáním premiéra a vlády České republiky. Proto již nadále nemohu být součástí tohoto hnutí," vysvětlila své rozhodnutí.

TN.cz