zimní počasí

Česko bičuje sníh a mráz. Na silnicích hrozí náledí a sněhové jazyky

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 22:05
12.1. 2021 19:08
Téma:

V Česku začíná přituhovat. Prakticky v celé zemi už teploty spadly pod nulu a začalo mrznout, na mnoha místech navíc stále sněží. Silnice jsou proto místy zledovatělé a leží na nich vrstva bílé pokrývky. Podle meteorologů bude nejhorší situace ve středu ráno.

Vydatný sníh, námraza a silný vítr znamenají pro dopravu nepříjemné komplikace. "V následujících hodinách bude přituhovat a vytvářet se náledí a zmrzky. V nočních hodinách by navíc mělo ještě nasněžit, což by neměli podceňovat řidiči, protože pod sněhem bude ukryté náledí,“ varuje meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Nejhorší situace bude podle Honsové ve středu ráno. "Stále fouká čerstvý vítr, proto se budou vytvářet také sněhové jazyky,“ doplnila.

 

On-line reportáž

ON-LINE: Vydatné sněžení v Česku

18:50

V Královéhradeckém kraji vyjížděli hasiči k 15 nehodám

18:15

To nejhorší nás teprve čeká

"V následujících hodinách bude přituhovat a vytvářet se náledí a zmrzky. V nočních hodinách by navíc mělo ještě nasněžit, což by neměli podceňovat řidiči, protože pod sněhem bude ukryté náledí,“ varuje meteoroložka Dagmar Honsová. Nejhorší situace bude podle ní ve středu ráno.

 

17:45

Výjezdy hasičů v Pardubickém kraji

 

 

Během úterního odpoledne se dálnicích D5 a D1 odehrály dvě hromadné nehody. Obě se obešly bez zranění, silnice ale dočasně zablokovaly. S problémy se potýkala i pražská či brněnská hromadná doprava.

 

Sněhové podmínky

 

Na hřebenech Krkonoš a Jeseníků leží podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) už 60 cm sněhu. na Šumavě a v Jizerkách okolo 40 cm a v Krušných horách 30 cm. V Beskydech a na Vysočině o něco méně.

 

Konkrétně na Lysé hoře leží 52 cm, na Pančavské louce 45 cm a na Zadním Plechu na mýtině 46 cm. "Na hřebenech suchý až prachový sníh. Silná námraza," uvádí ČHMÚ.

 

 

Chumelí se i u vás? Pošlete nám fotografie nebo videa na náš e-mail zpravy@nova.cz.

 

Výška sněhové pokrývky ale na těchto číslech rozhodně neskončí. Vydatné srážky budou pokračovat i v příštích dnech. Podle sněhových map, které naleznete v galerii na konci článku, nás nejvíc srážek čeká v úterý. Sněžit bude na většině území, nejintenzivněji na severu.

 

I ve středu budou srážky na většině území, ve čtvrtek jich pak výrazně ubyde. V pátek už bude chumelit převážně jen v horských oblastech.

 

 

"V úterý může připadnout i kolem 15 cm nového sněhu," předpovídá ČHMÚ. Vzhledem k teplotám nad nulou ale místy může sněžení přejít do deště se sněhem, hrozí proto náledí, před kterým ČHMÚ vydal výstrahu.

 

Ta platí i před sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky. Vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 65 km/h.

 

Celé znění výstrahy naleznete ZDE.

 

Kvůli předpovědi silničáři v Libereckém kraji preventivně uzavřeli některé úseky. Od páté hodiny ranní až do odvolání nákladní auta nesmí projet úsekem silnice I/10 mezi Tanvaldem a Harrachovem na Jablonecku a na hraniční přechod s Polskem. V Praze mají kvůli sněhu zpoždění autobusy, dvě příměstské linky dokonce do odvolání úplně zrušili. 

 

 

"Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici I/35. Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu a nepokoušeli se projet uzavřeným úsekem," uvedla společnost Silnice LK na sociálních sítích.

 

I přes nepříznivé počasí je ale většina silnic sjízdná, ovšem se zvýšenou opatrností.

 

 

Sněžit bude i v dalších dnech. Na horách do konce týdne mohou přibýt až desítky centimetrů. "Z dnešního pohledu nebude vůbec žádné překvapení, když na návětří hor připadne do neděle 30 až 50 cm prachového sněhu. Sněhové podmínky se výrazně vylepší ve všech polohách," informoval ČHMÚ v úterý ráno.

 

GALERIE: Česko zasypal sníh

1
/
13
Zdroj: Meteopress
Sněhové mapy - 1 ; Sněhová mapa - 12.1.2021

 

Komplikace kvůli počasí hrozí po celé republice i v dalších dnech. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Související témata:
TN.cz