Vláda a koronakrize

Milion chvilek svolal tichý protest. Mezi demonstranty budou rozestupy

Demonstrace Milion chvilek na Staroměstském náměstí 1. března 2020
Zdroj: Twitter - Milion chvilek
Demonstrace svolaná spolkem Milion chvilek na 1. března (archivní foto)
Eva Pavelková
Eva Pavelková
28.5. 2020 21:40
Téma:

Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na 9. června další protest. V Praze bude mít formu pochodu ze Staroměstského náměstí k Úřadu vlády. Lidé budou muset mít roušky a dodržovat rozestupy.

Milion chvilek kritizuje postup vlády v době koronavirové epidemie. Spolku se nelíbí údajně nedostatečná podpora soukromých firem a zastavení ekonomiky. "Místo slíbených 1200 miliard vláda zatím rozdala pouhých 30. To je zločin, protože lidem a firmám bylo především třeba pomoci rychle," uvedli organizátoři.

 

Zmínili také nákupy ochranných pomůcek v Číně místo u českých dodavatelů nebo zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, kterou podle nich vláda "tlačí" netransparentně a bez veřejné diskuze. "Situace je vážná. To však neznamená, že máme rezignovat. Právě naopak!" vyzval spolek.

 

Protest proti chování premiéra Andreje Babiše (ANO) a potažmo celé vlády se uskuteční 9. června po celé republice. V Praze ho Milion chvilek zahájí v 18:00 na Staroměstském náměstí, odkud se demonstranti vydají k Úřadu vlády. Průvod by měl proběhnout v "naléhavém mlčení".

 

 

Protestující budou muset mít zakrytá ústa a nos a také dodržovat dvoumetrové rozestupy. Počet účastníků není podle spolku omezen, protože se nařízení nevztahuje na veřejná shromáždění, na kterých je dodržován odstup od ostatních. Milion chvilek se odvolává na ministra vnitra Jana Hamáčka.

 

Naposledy spolek organizoval protestní akci na konci dubna, dorazily stovky lidí. Další plánované demonstrace pořadatelé zrušili kvůli pandemii koronaviru. Milion chvilek od roku 2018 pořádá akce, které mají přimět Babiše, aby odstoupil.

 

Dosud největšího protestu se účastnilo čtvrt milionu lidí. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz