Ranní jednání

Vláda protáhla platnost opatření, Blatný nevyloučil jejich zpřísnění!

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 11:17
10.12. 2020 6:00
Téma:

Hned v sedm hodin ráno dnes zasedl k jednání kabinet Andreje Babiše (ANO). Mimořádná schůze měla jen jeden hlavní bod - a tím je prodloužení nouzového stavu v Česku. Poslanecká sněmovna ve středu souhlasila s jeho protažením do 23. prosince, vláda původně požadovala dalších 30 dní.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády oznámil, že kabinet prodloužil platnost zavedených mimořádných opatření do 23. prosince. "Pokud bude pokračovat negativní vývoj, je možné, že na pondělním řádném zasedání vlády schválíme přepnutí Česka do stupně čtyři," uvedl Blatný. To by podle systému PES mimo jiné znamenalo noční zákaz vycházení mezi 23. hodinou a pátou ráno, omezení akcí na maximálně šest lidí nebo výrazné omezení sportování.

 

Ministr doplnil, že případné zpřísnění opatření bude s dostatečným časovým předstihem, aby se na něj mohli všichni připravit. Ministr chce zrovnoprávnit velké a malé obchody - ty by tak měly zůstat i nadále otevřené.

 

Vláda také upravila usnesení omezující prodej alkoholu a provoz lanovek. Hospodským totiž připadalo absurdní, že nesmějí prodávat pivo s sebou do džbánku či PET lahví. To už je nyní opět možné.

 

 

Blatný apeluje na Čechy, aby si takto pořízený alkohol odnesli domů a nepili ho na veřejnosti. Zmínil i vánoční trhy, kde se návštěvníci ani nadále nezahřejí svařeným vínem, ale mohou si tam koupit "dárkovou lahev slivovice a odnést si ji domů."

 

Vláda upřesnila zákaz provozu lanovek - ten se týká pouze těch, které vozí lyžaře. Nákladní dráhy nebo městské lanovky vozící cestující mohou fungovat dál.

 

Kabinet podle Blatného také řeší prodloužení vánočních prázdnin. Pokud návrh projde, zasednou školáci do lavic letos naposledy v pátek 18. prosince místo v úterý 22. prosince. Jasno by mělo být v pondělí. Zároveň ministr zdravotnictví avizoval, že další prodloužení nouzového stavu je zřejmě nezbytné.     


Zasedání kabinetu přitom přímo navazovalo na středeční schůzi Poslanecké sněmovny. Právě na poslance se vláda obrátila s prosbou o prodloužení nouzového stavu v Česku o dalších 30 dní, tedy až do 11. ledna 2021. 

 

 

Premiér už ve středu ráno žádost o prodloužení nouzového stavu a jeho nutnost pro další boj s pandemií vysvětloval ve Snídani s Novou. Mimo jiné řekl, že nouzový stav rozhodně neslouží k terorizování lidí, ale naopak k tomu, aby jim vláda mohla co nejlépe pomáhat.

 

Nouzový stav měl trvat do 12. prosince, vláda žádala jeho prodloužení o 30 dní do 11. ledna. Poslanecká sněmovna to odmítla, prošel návrh komunistické strany. Stav nouze tak bude trvat do 23. prosince. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by bez nouzového stavu zůstala v platnosti pouze povinnost nosit roušky.

 

Andrej Babiš také ve Snídani s Novou mluvil o vakcíně a očkování proti covidu-19. Pusťte si video:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz