Ano a čssd

Minimální mzda vzroste, shodla se koalice. Lidé si polepší už od ledna

Výplata
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 15:37
27.11. 2019 14:34

Minimální mzda by měla v příštím roce vzrůst o 1250 korun. Na jejím navýšení na 14 600 korun se ve středu shodli zástupci ANO a ČSSD, prozradil předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Návrh bude nyní ještě muset schválit vláda.

"Minimální mzda stoupne od ledna na 14 600 Kč. Jsem rád, že jsme se v koalici dohodli na kompromisu, ale podle ČSSD musí minimální mzda znatelně růst i v příštích letech, jinak bude Česká republika země levné práce," informoval místopředseda vlády a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) předložilo tři návrhy růstu o 1 150, 1 350 a 1 650 korun. Koaliční rada se nakonec dohodla na navýšení minimální mzdy o 1 250 korun. "Jsem rád, že jsme se domluvili na kompromisu," dodal po koaličním jednání premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

 

Letos je minimální mzda 13 350 korun, naposledy se zvedala letos v lednu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dlouhodobě prosazuje rekordně vysoké navýšení minimální mzdy. Podle ní totiž patří k vůbec nejnižším v celé Evropě.

 

"Třicet let po revoluci je pracující chudoba neakceptovatelná. Jsem ráda, že koaliční partner uznal, jak důležité je, aby se minimální mzda zvyšovala výrazněji než o zaměstnavateli navrhovaných 700 korun," komentovala svůj postoj ministryně Maláčová. Ta se původně klonila k navýšení na částku 14 700 korun. 

 

 

Podnikatelské odbory jsou ale jednoznačně a důrazně proti. Navýšení bude podle nich mít negativní dopady na zaměstnavatele, výrazně se jim zvýší odvody. Naopak odboráři požadovali nárůst o 1640 korun.

 

Minimální mzdu v Česku pobírá 150 tisíc lidí, nízké mzdy pak musí stát doplácet sociálními dávkami. Ač minimální mzda roste téměř každoročně již od roku 1991, nenarůstá nijak skokově.

 

Na vyšší minimální mzdě se ministryně Maláčová shodla s prezidentem Zemanem. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz