COVID-19

Musím si kvůli očkování brát dovolenou? OTÁZKY A ODPOVĚDI

Očkování
Zdroj: Getty Images
Brabec Martina
Martina Brabec
8.6. 2021 15:41
Téma:

Očkování proti covidu-19 rychle postupuje a dostává se tak na další lidi. Ti kvůli tomu musí řešit například to, jestli si vzít dovolenou nebo mají nárok na volno od zaměstnavatele. V článku naleznete odpovědi na nejčastější otázky.

V České republice už bylo vyočkováno zhruba šest milionů dávek vakcíny proti nemoci covid-19 a od minulého týdne se k očkování mohou hlásit všichni lidé starší 16 let.

 

Češi tak nyní řeší řadu praktických otázek souvisejících s termínem očkování. Spousta očkovacích center totiž funguje jen v pracovní dny a lidé tak kvůli očkování potřebují uvolnit ze zaměstnání. Někteří to řeší tak, že si vezmou dovolenou. To ovšem není nutné. 

 

Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky, které se týkají nároku na dovolenou při a po očkování.

 

Mám nárok na volno kvůli očkování?

 

Ano. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se v tomto případě jedná o tzv. omluvenou nepřítomnost v práci. Platí tedy stejná pravidla jako u běžné návštěvy lékaře.

 

 

"Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu," uvedlo ministerstvo.

 

Mám nárok na volno po očkování?

 

Ano i ne. Spousta lidí má obavy z vedlejších účinků po očkování. V tomto případě ovšem lidé na plošné volno nárok nemají. Vždy záleží na individuálním posouzení praktického lékaře, který může rozhodnout o vystavení neschopenky. 

 

"Pokud se zdravotní stav po očkování zhorší natolik, že lidé nemohou vykonávat svoji práci, tak mají samozřejmě nárok na pracovní neschopnost. Musí se to ale vždy posoudit vzhledem ke zdravotnímu stavu a zaměstnání. Něco jiného bude potřebovat slévač, který pracuje oběma rukama a žena v kanceláři, která zvedá telefony," uvedl pro TN.cz první místopředseda sdružení praktických lékařů Michal Bábíček. 

 

Potřebuju doprovodit na očkování příbuzného. Mám nárok na volno z práce? 

 

Ano. V tomto případě platí stejná pravidla jako když jdete na vlastní očkování. Nárok na volno máte i v případě, že jde na antigenní nebo PCR test. 

 

Na co dalšího mám kvůli očkování nárok?

 

Zde jde opět o individuální záležitost. Některé firmy nabízí svým zaměstnancům různé benefity, nejčastější je to den volna kvůli očkování. Celý den volna v den očkování první i druhou dávkou nabízí svým zaměstnancům například řetězec Lidl nebo otrokovická společnost Continental Barum.

 

 

Společnost OKD zase svým zaměstnancům nabízí finanční benefit ve výši 3000 korun. "Chceme tak našim zaměstnancům poděkovat a také je motivovat, aby mysleli na své zdraví, bezpečí svých rodin a také spolupracovníků. Přihlášení se o motivační příspěvek je zcela dobrovolné a zaměstnanci příspěvek mohou využít například na zpříjemnění zaslouženého odpočinku, který všichni tak potřebujeme v této těžké době," řekla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

 

Některé firmy chtěly svoje zaměstnance očkovat přímo v práci. Plán ale musely zrušit:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz