začíná sezona

Česko je semeništěm klíšťat, je tu nejvíce nakažených lidí! MAPA

Riziko TBE
Zdroj: Profimedia, TN.cz
Téma:

Teplé a slunečné počasí nepřináší pouze radost. S rostoucími teplotami se totiž začala v přírodě objevovat klíšťata. S nimi přichází i hrozba nepříjemných onemocnění. Kde hrozí největší nebezpečí?

Vzhledem k teplému počasí je možné očekávat první výskyt klíšťat, upozornili odborníci. Podle nich by tak lidé měli být ostražití.

 

Klíšťata mají v oblibě zejména vlhké prostředí smíšených lesů a trav. Vyskytují se tak nejen v lesích, ale také ve městech, kde jsou parky a zeleň.

 

 

Anketa

Jste očkovaní proti klíšťové encefalitidě?

Hlasovalo 11945 lidí.

 

Parazit přenáší nebezpečná onemocnění, jako je například klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Jen v loňském roce se nakazilo klíšťovou encefaliditou 712 lidí. Za poslední tři roky se tak počet nakažených zdvojnásobil. Nejvíce lidí onemocnělo v Jihomoravském a Olomouckém kraji.

 

Ve výskytu klíšťové encefalitidy patří Česká republika na špičku v Evropské unii. Patříme totiž mezi takzvané endemické oblasti. Tedy místo, kde se nemoc vyskytuje. Česko však není jediné, kde je třeba být na pozoru.

 

Mapa výskytu klíšťové encefalitidy (TBE) v Evropě:

 

I přes největší počet nakažených v Evropě, je v Česku očkovaná pouze čtvrtina populace. Třeba v Rakousku se proti encefalitidě nechalo očkovat přes devadesát procent lidí.

 

 

Někteří lidé už ale kvůli klíšťatům vyrazili do lékáren. "Přestože byla zima tuhá, tak mohu potvrdit, že lidé už ve velkém začali chodit pro přípravky proti klíšťatům. Kupují především obojky pro své domácí mazlíčky. Podle našich zákazníků to však není pouze z preventivních důvodů, ale protože už se letos klíšťata na jejich zvířata skutečně přisála. Zima je tedy nezastavila," sdělila redakci TN.cz lékárnice Veronika O. ze severních Čech.

 

 

Pacienti po nakažení encefalitidou obvykle trpí, podobně jako u chřipky, horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Pokud nemocní dodržují klidový režim, nemoc obvykle ustoupí do dvou až sedmi dní. Jinak může přejít v zánětlivé postižení mozkových blan.

 

Video: Reportáž o aktivitě klíšťat

 

ČTĚTE TAKÉ:

Podle čeho si klíšťata vybírají své oběti? Známe odpověď i návod, jak je odehnat
10 mýtů o klíšťatech. Opravdu skáčou ze stromů a odpuzuje je pivo?

pan TN.cz