smrtící hra

Odborníci: Modrá velryba je lákavá a pohltí účastníka jako droga

Do Modré velryby se mladí zapojují z touhy po dobrodružství. „Hra vzbudí vlnu zájmu, nejdříve je to zážitek, potom nás to ale pohltí“, tvrdí odborníci. Rodiče si musí s dětmi promluvit a upozornit je. Mladí jsou aktivní už v 9 letech a musí si chránit osobní údaje.

Do Česka dorazila Modrá velryba, děsivá online hra mladistvých. Její princip spočívá v tom, že splňují úkoly, které jim zadá neznámý mentor. Nejdřív děti vstávají v brzkých ranních hodinách, sledují děsivá videa. Potom se ale zadání přitvrzuje a poslední končí sebevraždou. Pokud se hráč snaží hru přerušit, je vystaven tlaku a vydírání. Za jediným účelem: účastník se má zabít. Nejvíc děsivé na tom je, že se do hry mladí lidé zapojují dobrovolně, z nudy.

 

„První zprávy o modré velrybě se objevily na přelomu října a listopadu v ruské sociální síti Vkontakte. Z Ruska se však hra začala šířit dál. Už se objevily první případy sebevražd,“ uvádí Jiří Palyza z národního centra bezpečnějšího internetu.

 

Tato hra je nebezpečná zejména pro mladistvé, kteří trpí různými komplexy a oporu nacházejí v online světě. Když se zapojí do hry, kurátor je kontaktuje a začne se jim naplno věnovat.

 

Mentoři jsou nejčastěji muži od 26 do 35 let. Jsou velmi inteligentní a mají slušné sociální dovednosti. Dovedou s lidmi manipulovat. Pod různými záminkami jim dítě prozradí svoje osobní údaje. Dítě se noří do hry čím dál hlouběji. Když odmítne plnit úkoly, mentor mu vyhrožuje. Účastník tak neví, jak dál.

  

Podle psychologa Tomáše Morávka je to jako droga. „Hra vzbudí vlnu zájmu, funguje přes zvědavost a nudu. Je to skryté nebezpečí, které může být lákavé. Největší riziko je podobné jako u drog. Nejdříve je to zážitek, vzrušení a neuvědomíme si, kdy nás to pohltí.

 

Morávek tvrdí, že by si rodiče o tom měli s dětmi především promluvit. To je nejlepší prevence. Říct jim, že něco takového existuje a co jim může hrozit. Naučit děti zacházet s facebookem a upozornit je, že s takovou hrou není radno si začínat.

 

S tím souhlasí i Jiří Palyza: „Děti jsou na sociálních sítích aktivní už v osmi či devíti letech. Proto je nutné je poučit, jak se mají chovat. Aby si chránily osobní údaje. Rodiče by také svoje děti měli sledovat. Zpozorovat, když změní svoje chování, uzavírají se do sebe a stávají se nervózními, smutnými.“

mk TN.cz