Poslanecká sněmovna

Poslanci jednali po odmítnutí nouzového stavu, schválili změnu v kompenzacích

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 14:51
12.2. 2021 8:27
Téma:

Poslanci se v pátek sešli, aby projednali změny v kompenzačních bonusech a státní pomoci při mimořádných opatřeních. Rozhodli, že na kompenzační bonus budou mít nárok i podnikatelé v úpadku. Ve čtvrtek ale nevyslovili souhlas s prodloužením nouzového stavu, ten proto platí jen do neděle 14. února, ministryně upozornila, že kompenzační bonus skončí. Sněmovna následně podpořila návrh odškodňovacího zákona.

Návrh zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti kvůli boji s koronavirem vrátil do Poslanecké sněmovny Senát. Poslanci ho měli jako první bod programu. I když se strhla během jednání hádka, poslanci vyslovili souhlas s původním návrhem, nově dosáhnou na kompenzace i podnikatelé v úpadku.

 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) během jednání uvedla, že poslanci ukončili kompenzační bonus, když neprodloužili nouzový stav. Zároveň dodala, že ministerstvo již připravuje nový zákon, který se bude týkat kompenzací. V pondělí ho předloží vládě.

 

Následně začali řešit kybernetickou bezpečnost v Česku, i tam nalezli shodu. Po 11 dopoledne se začali zabývat poslaneckým návrhem na vydání zákona o státní pomoci při mimořádných opatřeních vyhlášených v souvislosti s epidemií koronaviru.

 

Hlasovalo se i o jeho zamítnutí, k tomu ale nebyla podpora. "I přes odpor vlády, která se nám ho neúspěšně pokusila zamítnout, jsme odškodňovací zákon dostali do výborů, kde o něm konečně můžeme začít odborně jednat," komentovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

 

Poslanci ve čtvrtek neprodloužili nouzový stav. Zatím není přesně jasné, jak budou bezpečnostní opatření v Česku vypadat po jeho skončení. V současné chvíli platí do neděle. Kvůli změnám se v pátek sešla vláda.

  

Kromě kompenzací v souvislosti s koronavirem měli poslanci řešit například i situaci v Národní sportovní agentuře, okolo druhé odpoledne ale jednání Poslanecké sněmovny skončilo.

TN.cz