diskuze o pandemii

Babiš v Maďarsku: U vakcín je důležitá bezpečnost, ale i dostupnost

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Roman Dolejský
Aktualizováno 20:25
5.2. 2021 12:27
Téma:

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno odletěl do Budapešti, kde se setkal s hlavou maďarské vlády Viktorem Orbánem. Hlavními tématy, která řešili, jsou zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik V a možnosti využití léku proti covidu-19 bamlanivimab.

V osm hodin ráno premiér Babiš vyrazil směr Budapešť. Po příletu se setkal s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártó, v 11 hodin posléze začalo jednání s předsedou vlády Viktorem Orbánem o vakcínách proti covidu-19.

 

Řešily se především zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik V, kterou Maďarsko jako první země EU schválilo. Zájem o ni projevily i další evropské země včetně České republiky. Podle premiéra Babiše není vakcín dost a ta ruská je kvalitní.

 

"Kdo je rychlý, zachraňuje lidské životy, kdo je pomalý, ten životy ztrácí. Zajištění vakcín z Bruselu je pomalé, ale nejsme tu kvůli kritice, ale abychom si pomáhali," prohlásil Orbán po jednání s Babišem. Orbán také českému premiérovi popsal jak úspěšnost vakcín, tak problematiku logistiky.

 

 

Český premiér si pochvaloval spolupráci s Maďarskem, pochlubil se i českými úspěchy, tedy nízkou nezaměstnaností a relativně malým zadlužením země.

 

"Konstatovali jsme, že nejlepší vakcína je ta, která je bezpečná pro zdraví občanů. Děláme vše pro to, abychom vakcíny získali co nejvíc. Nejlepší vakcína je ta, které je bezpečná, ale i která je hned k dispozici. Je důležité, abychom z vakcíny nedělali politiku, vakcína je o bezpečnosti," řekl na tiskové konferenci v Budapešti Babiš.

 

"Jednali jsme o zkušenostech s protilátkou Bamlanivimab od firmy Eli Lilly, kterou se nám podařilo i zabezpečit. Česká republika by mohla dostat prvních 500 dávek už v únoru a chceme nakupovat dále. Je to látka, která brání tomu, aby pacient pozitivní na covid-19 skončil na JIP, respektive brání těžkému průběhu nemoci. Zkušenosti Maďarska, které již látku aplikuje, jsou pro nás cenné,“ řekl také Babiš.

 

Před několika dny se Babiš nechal slyšet, že Česko lék nakoupí. "Mám pro vás dobrou zprávu. Velice intenzivně jednáme o novém léku Bamlan od LillyPad, který už používají ve Spojených státech, Kanadě, Německu a Maďarsku," oznámil v úterý na twitteru.

 

Celá tisková konference je ke shlédnutí zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz