BOJ S COVIDEM

O víkendu neočkujeme! Vakcínu od Moderny dostali v sobotu jen tři lidé

Vakcíny
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 14:38
22.2. 2021 14:32
Téma:

Očkování by mělo být vítěznou kartou lidstva v boji proti koronaviru. V České republice ale pokračuje stále poměrně pomalu. Velmi málo se očkuje především o víkendu, například v sobotu dostali vakcínu od firmy Moderna v celé republice jen tři lidé.

V České republice bylo podle dat ministerstva zdravotnictví provedeno více než půl milionu očkování. 207 tisíc lidí již dostalo obě vakcíny. Nejvíce se v Česku očkuje vakcínou od firmy Pfizer a BioNtech, naopak nejméně byla zatím využita vakcína od firmy AstraZeneca. Právě ta přitom měla vyřešit problém s pomalým očkováním, protože může být skladována v obyčejných lednicích a využít ji tak mohou i praktičtí lékaři.


Při pohledu na data ministerstva zdravotnictví je na první pohled vidět jeden z problémů pomalého očkování. Zatímco ve všední dny je naočkováno kolem 16 tisíc lidí, tak o víkendu se čísla razantně propadají, a to až ke zhruba dvěma tisícům denně.

 

Očkování v České republice

 

Například za poslední víkend bylo celkem provedeno 4 907 očkování a k naprosté většině z nich byla použita vakcína od firmy Pfizer a BioNTech. Vakcínu od firmy Moderna dostali v sobotu jen tři lidé, v neděli byla použita v 99 případech.

 

Očkování v České republice - Moderna

 

O moc lépe na tom není ani vakcína od firmy AstraZeneca. Zatímco v sobotu byla využita při 608 očkování, v neděli ji dostalo jen 112 osob.

 

Očkování v České republice - AstraZeneca

 

Právě vakcína od firmy AstraZeneca je přitom v Česku už několik týdnů a dostalo ji zatím jen minimum lidí. K 17. únoru bylo v republice využito 2 777 vakcín od této firmy, přestože jich měla Česká republika k dispozici 40 800.

 

 


Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se někteří senioři vakcíny od firmy AstraZeneca obávají a mohla by tak být využita pro očkování zaměstnanců škol. Mezi Čechy panují zejména obavy z její účinnosti. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka ale k obavám není důvod. "Tato vakcína je 100% účinná proti závažnému průběhu covidu, hospitalizaci a úmrtí. Člověk, který dostane tuto vakcínu, má jistotu, že po onemocnění covidem nebude mít těžký průběh a neumře," uvedl Chlíbek. To platí pro všechny věkové skupiny, včetně seniorů. Více informací najdete v tomto článku.

 

Anketa

Šli byste se očkovat i o víkendu?

Hlasovalo 594 lidí.

 

Ohledně víkendového (ne)očkování ministr již na začátku února řekl, že to jako problém nevidí. "Lidé, kteří provádějí očkování, jsou většinou ti, kteří se starají o všechny pacienty a na kterých je zátěž. I oni si potřebují odpočinout," řekl Blatný. "Nemyslíme si, že je to něco, co negativně ovlivnilo rychlost očkování," dodal.

 

Očkování by se ovšem mohlo zrychlit v březnu, kdy mají začít očkovat praktičtí lékaři a přijde také více vakcín. "V tomto týdnu přijde 196 tisíc vakcín. Další týden pak 176 tisíc," uvedlo v pondělí ministerstvo zdravotnictví. 

 

 

Již brzy by mohla být v Evropské unii využita i vakcína od další firmy. Jak to momentálně s látkou od firmy Johnson&Johnson vypadá a jaká je její velká výhoda, se dozvíte v reportáži:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz