Smrt politika

Kubera podle pitvy zemřel na infarkt, zda byl otráven, nikdo nezkoumal

Jaroslav Kubera
Zdroj: Profimedia
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 13. 5. 2020
Téma:

Příčinou náhlého úmrtí bývalého předsedy Senátu a dlouholetého primátora Teplic Jaroslava Kubery, který zemřel v lednu, byl podle pitevní zprávy srdeční infarkt. Na sociální síti o tom informovala dcera zesnulého Vendula Vinšová.

 "Konečně jsme obdrželi pitevní protokol, je nám jasné, že všichni čekají na jeho obsah. Důležitá informace je, že pitva byla provedena hned 21. ledna. Takže vše ostatní bylo nesmyslné zdržování, ale dejme tomu, že to je náš subjektivní pocit,“ napsala na facebook Vinšová.

 

 

Zároveň sdělila, že jako příčina smrti je uvedený infarkt myokardu, o kterém se po celou dobu spekulovalo, a který zmiňovala také primářka již 6. února při jejich osobní schůzce.

 

"Ve zprávě pak také uvádí, že byl preventivně zajištěn materiál na toxikologické vyšetření, k němuž vzhledem k jednoznačnému pitevnímu nálezu není indikace ani dodatečně požadavek na analýzu nebyl vznesen. Přitom my jsme podezření uvedli jak při osobní schůzce, tak ve stížnosti, kterou jsme podávali,“ píše Vinšová.

 

Toxikologii však lékaři nakonec neprovedli právě kvůli jednoznačnému pitevnímu nálezu, který poukazoval na infarkt jako příčinu smrti. Prošetření rodina požadovala právě kvůli obavě, zda Jaroslav Kubera opravdu zemřel přirozenou smrtí a nebyl náhodou otráven. 

 

 

"Paní primářka nám k tomu řekla, že i kdyby tam něco bylo, za dva dny je to z těla pryč a nikdo nic nepozná – jinými slovy, zkoumat to, je vlastně zbytečné,“ popsala.

 

Dcera zesnulého dodala, že rodina závěr protokolu konzultovala také s Kuberovým ošetřujícím lékařem, kterému byl dokument  zaslán.

 

"Ten řekl, že kromě plic, které odpovídaly tátovu kouření, byl opravdu zdravý a spokojený člověk a sám nepochybuje o tom, že infarkt byl vyústěním toho šíleného psychického tlaku, kterému byl vystaven, neboť znal otce jako aktivního sportovce, který subjektivní potíže ve smyslu sklerotických změn cévního řečiště nikdy neudával,“ shrnula Vinšová.

 

Podívejte se na reportáž o Jaroslavu Kuberovi: 

 

TN.cz