Ministr zdravotnictví

Prymula přistižen! Vyrazil v noci do restaurace a bez roušky

Lucie Staničková
Lucie Staničková
23.10. 2020 9:18
Téma:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) byl ve středu před půlnocí spatřen, jak vychází z restaurace na pražském Vyšehradě. Ta však měla být v rámci opatření vlády kvůli šíření koronaviru zavřená. Prymula navíc neměl nasazenou roušku, a to ani v moment, kdy sedal do auta a odjížděl. Nyní čelí ostré kritice, k okamžité rezignaci ho vyzvala nejen opozice, ale také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že pokud Prymula nerezignuje, tak ho odvolá. Ministr zdravotnictví však dobrovolně rezignovat nehodlá.

Na situaci upozornil portál Blesk.cz, podle kterého se na místě měl ministr zdravotnictví setkat se šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. I ten je na fotkách zachycen bez roušky.


Prymula dorazil podle informací portálu do luxusní restaurace Rio´s kolem desáté hodiny večer. Podnik měl následně opustit půl hodiny před půlnocí. Na pořízených fotografiích je zároveň vidět, že při odchodu neměl nasazenou roušku.

 


Přibližně za hodinu měl ze stejné restaurace vyjít také Faltýnek. Ten měl sednout poté do auta a na malou chvíli odjet. Následně se však na místo vrátil a podle Blesku měl něco vyjednat s majitelem podniku Raimudnem Špundou. Oba byli bez roušky.

 

Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek se za své jednání a návštěvu zavřené restaurace v pátek omluvil. Podle něj se jedná o jeho chybu, protože s ministrem zdravotnictví Prymulou probírali misi zdravotníků. Jeho vyjádření naleznete zde. Prymula poté uvedl, že vůbec nevěděl, že schůzka bude v restauraci. Jak se k situaci staví, si můžete přečíst v tomto článku.

 

 

Premiér Andrej Babiš odsoudil jednání Prymuly i Faltýnka. Podle něj by právě ministr zdravotnictví měl jít lidem v dodržování nařízených opatření příkladem. "Požádal jsem pana ministra Prymulu o rezignaci, pokud by tak neudělal, tak ho odvolám. Pana Faltýnka jsem požádal o rezignaci na prvního místopředsedu ANO," řekl Babiš. Očekávalo se, že ministr zdravotnictví oznámí svou rezignaci na tiskové konferenci, kterou svolal, aby zhodnotil epidemickou situaci. Tam však řekl, že dobrovolně neodstoupí. Více se dočtete zde.

 

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) oznámil, že magistrát povede ve věci správní řízení. "I když si zjevně někdo myslí, že někteří lidé jsou si rovnější, pravidla tady stále platí pro všechny stejně," napsal na twitteru.

 

Anketa

Měl by ministr zdravotnictví Roman Prymula kvůli návštěvě restaurace po zavírací době rezignovat?

Hlasovalo 3539 lidí.

 

Opozice vyzvala ministra zdravotnictví k okamžité rezignaci. "Denně umírají lidé. Zdravotníci se na pokraji vyčerpání starají o nemocné. Tisíce domácností řeší, z čeho budou vůbec žít. A v takové situaci ministr zdravotnictví poruší všechna myslitelná pravidla. Pane Prymulo, rezignujte,“ přidala se na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

Také podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) by měl Prymula opustit svůj post ministra. "Prymula bohužel přišel tímto o veškerou důvěryhodnost jako hlavní tvář boje s pandemií. Jakkoliv je to složité, neboť je nezpochybnitelným odborníkem a hlavním autorem strategie proti covidu. Nemůže podle mě pokračovat jako ministr zdravotnictví ČR," napsal na facebooku Hamáček.

 

Ministr zdravotnictví Roman Prymula už před deseti dny nařídil uzavřít restaurace. Povolená jsou tak od 14. října pouze výdejní okénka s jídlem. Prymula navíc jen před pár dny vyzval lidi, aby zůstali doma. 

 

 

Kvůli špatné epidemimické situaci navíc vláda ve středu zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Ta se týkala například zavření maloobchodů a služeb, nebo omezení pohybu. Přehled opatření, která platí od čtvrtka naleznete zde.

 

Ministr Prymula a jeho apelování k národu ohledně dodržování opatření:

TN.cz