Očkování proti koronaviru

Registrace k očkování pro mladší 80 let se 1. února nespustí, řekl Babiš

Petra Štrunc Nevařilová
Petra Štrunc Nevařilová
Aktualizováno 20:23
24.1. 2021 8:36
Téma:

Registrace k očkování pro osoby mladší 80 let se odkládá. Původní termín 1. února byl zrušen, potvrdil v neděli předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Nový termín registrací zatím nebyl stanoven. "Otevřou se, až bude dost vakcín a zapíšou se osmdesátníci," řekl v neděli Andrej Babiš v Ústřední vojenské nemocnici, kde byl přeočkován proti covidu-19. Druhou dávku dostal už v sobotu také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

 

 

Centrální rezervační systém pro možnost registrace na očkování proti nemoci covid-19 byl poprvé spuštěn 15. ledna v 8:00 pro všechny seniory starší 80 let. Spuštění od začátku provázely velké technické problémy.

 

Desítky tisíc lidí od osmé hodiny ranní bojovaly o první termíny očkování, většina marně. Webové stránky registru chvílemi vypadávaly, SMS zprávy chodily s velkým zpožděním, některým lidem nedorazily vůbec. Systém byl celé dopoledne přetížen. Nefungovala ani infolinka 1221.

 


 

Volné termíny došly po hodině a půl od spuštění registru. V následujících dnech byly termíny postupně uvolňovány v závislosti na dostupnosti vakcíny. Dodnes nemají všichni registrovaní senioři nad 80 let zamluvený termín pro aplikaci první dávky očkovací látky.

 

Ve čtvrtek představil ministr Blatný změny v registračním systému. Nově mají lidem chodit "zvací" SMS až ve chvíli, kdy pro ně bude volný termín. Termíny budou podle Blatného dostávat přednostně nejstarší zájemci o očkování.

 

Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo k 24. lednu v České republice aplikováno přes 192 tisíc dávek vakcíny. Tempo očkování se však v následujících týdnech kvůli výpadku dodávek od společnosti Pfizer může zpomait.

 

TN.cz