Rekordní deficit

Babiš pohrozil předčasnými volbami. Odmítl nižší schodek 450 miliard

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 16. 6. 2020
Téma:

Obhájit rekordní schodek státního rozpočtu ve výši půl bilionu korun nebude pro kabinet Andreje Babiše (ANO) nijak snadné. Premiér dokonce po úterní schůzce s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem zmínil předčasné volby.

Zároveň Babiš odmítl požadavek komunistů, aby se navržený schodek ve výši 500 miliard korun o desetinu snížil. "Zmínil i možnost předčasných voleb, kdyby rozpočet neprošel a vláda nemohla realizovat svůj program. Jednat o rozpočtu bude ale dál s Piráty, KDU-ČSL a také s komunisty," tlumočil závěry setkání portál idnes.

 

"Premiér nejdříve vedl 1/2 roku vládu bez důvěry parlamentu, protože na to dostal od prezidenta bianco šek. Teď po 2 letech vyhrožuje předčasnými volbami, když nedostane bianco šek na navýšení deficitu. ANO, Česko si zaslouží změnu, udělejme k ní první krok už na podzim!" reagoval na premiérova slova na twitteru předseda ODS Petr Fiala s odkazem na blížící se krajské volby. 

 

Filip se už před zahájením setkání kolem deváté hodiny ráno nechal slyšet, že jeho strana chce nižší deficit než 500 miliard korun, jak navrhuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zároveň by komunisté rádi viděli seznam konkrétních investic, na něž chce kabinet peníze použít.

 

 

Filip s Babišem měli na setkání řešit také obsah takzvané toleranční dohody, která zásadně pomáhá fungování vlády ANO a ČSSD. Není ovšem jasné, jak přesně by se měl dokument měnit.

 

Rekordní schodek státního rozpočtu, který na pondělním setkání s Babišem podpořil prezident Miloš Zeman, řeší od úterního rána také poslanci - konkrétně členové rozpočtového výboru.

 

Odpoledne pak pokračuje schůze Sněmovny. Zákonodárce čeká mimo iné diskuze o zrušení daně z nabytí nemovitosti, mohou se ale věnovat právě i schvalování deficitu na příští rok.

 

Připomeňte si, jak vláda rekordní deficit schvalovala:

 

TN.cz