Spojené státy

Sněmovna reprezentantů schválila druhý impeachment Donalda Trumpa

Brabec Martina
Martina Brabec, Kateřina Kučerová
Aktualizováno 22:48
13.1. 2021 16:20
Téma:

Ve Spojených státech ve středu proběhlo jednání o osudu prezidenta Donalda Trumpa. Sněmovna reprezentantů odhlasovala obžalobu, neboli impeachment. K jednání přistoupila poté, co viceprezident Mike Pence odmítl proti hlavě státu použít 25. dodatek ústavy.

Zástupci Demokratické strany se ve Spojených státech ve středu snažili o odvolání prezidenta Donalda Trumpa z Bílého domu. Tomu zbývá už jen sedm dní v úřadu. Na stranu demokratů se připojilo i 10 republikánů.

 

Sněmovna reprezentantů schválila návrh ústavní žaloby, která obviňuje Trumpa z podněcování vzpoury. "Hlasovalo dostatečné množství zákonodárců, včetně 10 republikánů," píše CNN. Trump se tak stane jediným prezidentem v historii, který byl dvakrát obžalován.

 

Proces se nyní přesouvá do Senátu, kde impeachment musí schválit minimálně dvě třetiny přítomných zákonodárců.

 

 

"Víme, že prezident Spojených států nabádal k této vzpouře. Je jasnou a bezprostřední hrozbou pro zemi, kterou všichni milujeme," uvedla šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. "Prezident musí být obžalován a jsem přesvědčená, že Senát jej musí odsoudit," dodala. 

 

Zatímco se Sněmovna reprezentantů připravovala na ostře sledované hlasování, prezident Donald Trump vyrazil ke zdi na americko-mexické hranici, která je jedním ze symbolů jeho vlády.

 

Odvolání se Trump nebojí, o to víc ale kritizuje omezování jeho účtů na internetu. Naposledy jeho kanál zablokoval web YouTube. "Svoboda slova čelí tak rozsáhlému útoku jako nikdy dřív," okomentoval situaci Trump.

 

 

Trump srší jistotou i poté, co Sněmovna reprezentantů vyzvala Pence k využití pětadvacátého dodatku ústavy k odvolání prezidenta. Ten to ale podle očekávání odmítl. "25. dodatek není prostředkem potrestání nebo uzurpace. Využití 25. dodatku v tomto duchu by představovalo hrozivý precedens," uvedl Mike Pence, viceprezident USA.

 

Anketa

Měl by Donald Trump skončit jako prezident USA?

Hlasovalo 258 lidí.

 

FBI dál pokračuje ve vyšetřování útoku na Kapitol z minulého týdne. Otevřela už přes 160 případů a varuje, že obviněných budou stovky. Mezi nimi zřejmě i plavec Klete Keller, dvojnásobný zlatý olympijský medailista. Ten do Kapitolu vtrhl v reprezentační bundě Spojených států.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ts TN.cz