Volby do Evropského parlamentu

Studentské volby vyhráli Piráti. ANO u středoškoláků propadlo

Studentské volby do Evropského parlamentu 2019
Zdroj: Profimedia, JSNS
Téma:

Ve Studentských volbách do Evropského parlamentu dostali nejvíc hlasů Piráti (24,5 %), na druhém místě skončili STAN A TOP 09 (12 %) a třetí byli recesisté z ANO, vytrollíme europarlament. Strany, které vyhrávaly průzkumy u právoplatných voličů, u studentů pohořely.

Středoškoláci z celé republiky vybírali ve dnech 7. a 9. května v rámci Studentských voleb do Evropského parlamentu z 39 kandidujících stran, hnutí a koalic. Voleb nanečisto se zúčastnilo 246 škol. Studenti odevzdali 18 758 platných hlasovacích lístků.

 

U studentů zvítězili s velkým náskokem Piráti. Dosáhli téměř 25 % všech hlasů, za nimi se umístili 2. STAROSTOVÉ (STAN) s regionálními partnery a TOP 09 a velkou podporu by u budoucích voličů získala i recesistické hnutí ANO, vytrollíme europarlament. Na čtvrtém místě s výsledkem 7,01 % hlasů se umístila ODS.


A studentům středních škol a učilišť nejsou lhostejná ani témata jako jsou práva zvířat a životní styl. Strany podporující tyto hodnoty se umístily v žebříčku vysoko. Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT dostala od středoškoláků 5,67 % a skončila na 5. místě a PRO Zdraví a Sport se umístilo na 6. místě s výsledkem 5,48 %.

 

U studentů propadlo hnutí ANO 2011. Podle průzkumů agentury Median by strana v tuto chvíli volby vyhrála, u studentů ale pohořela. Získala pouhých 5,3 % hlasů a skončila na 7. místě, Ještě hůř dopadla Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD). U náctiletých nezískala ani 3 % všech hlasů, odnesla si neuspokojivý výsledek 2,80 % a 10. místo. V těsném závěsu byla Komunistická strana Čech a Moravy s výsledkem 2,31 %.

 

GALERIE: Výsledky studentských voleb do Evropského parlamentu 2019

1
/
4
Zdroj: JSNS
Výsledky studentských voleb do Evropského parlamentu 2019 - 4

 

V galerii se můžete podívat, jak se lišily výsledky studentských voleb podle druhu školy. Na gymnáziích nejvíc bodovali Piráti, STAN+TOP a ODS, na odborných školách Piráti, ANO, vytrollíme europarlament a PRO Zdraví a sport. Na učilištích pak nejvíc bodovali Piráti, ANO, vytrollíme europarlament a Romská demokratická strana.

 

Reportáž TV Nova:

mj TN.cz