Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nahrávka

Turci se brání, zveřejnili nahrávku: Takhle ruské letadlo varovali

SU-24
Zdroj: Profimedia

Turecké letectvo ve středu zveřejnilo nahrávku, která má zachycovat, že její stíhačky varovaly ruský stíhací bombardér Su-24 předtím, než jej kvůli narušení tureckého vzdušného prostoru sestřelily. Na nahrávce hlídka tureckého letectva varuje ruské letadlo, že se blíží k tureckému vzdušnému prostoru a vyzývá jej, aby okamžitě obrátilo na jih.

Turecké letectvo tvrdí, že sestřelený letoun Su-24 varovalo minimálně 10x. Zprávu o tom, že se letadlo blíží do tureckého vzdušného prostoru odvysílalo každých 30 vteřin po dobu pěti minut. Ruská posádka ale na varování nebrala ohled a vletěla do tureckého vzdušného prostoru. Ten prý suchoj narušil jen na 17 vteřin, to ale Turkům stačilo k tomu, aby ho poslali k zemi.

 

"Neznámému letadlu (následují informace o poloze letadla), hovoří hlídka tureckého letectva. Blížíte se k tureckému vzdušnému prostoru. Okamžitě obraťte na jih!" zní na nahrávce:

 

 

Rusko tvrdilo, že Turci jejich letadlo před sestřelením vůbec nevarovali. Turci se teď brání, že to není pravda. Hlášení v angličtině prý vysílali na nouzové frekvenci, kterou jsou piloti povinni sledovat.

 

 

Oba členové posádky sestřeleného Su-24 se stihli katapultovat. Pilota ale zřejmě ještě ve vzduchu zastřelili syrští povstalci. Jeho smrt potvrdila i Moskva. Druhý člen posádky, operátor zbraňových systémů, se po dvanáctihodinové cestě dostal na území ovládané Asadovými vojsky, která jej převezla zpět na leteckou základnu.

 

 

V reakci na sestřel umístí do Sýrie protiletecký systém S-400. Hodlá pálit na všechno, co bude považovat za ohrožení pro svá letadla operující nad Sýrií. Systém má dostřel 400 km, tedy z míst, kam jej Rusko pravděpodobně umístí, dostřelí hluboko dovnitř tureckého vzdušného prostoru.

 

Ruští demonstranti mezitím v Moskvě zaútočili na tureckou ambasádu. Z davu, který před velvyslanectvím demonstroval, vyletělo několik lahví s barvou, které poničily fasádu, a hlavně kamenů, které rozbily okna v 1. a 2. poschodí.
 

vbo TN.cz