pandemie koronaviru

Od pondělí můžou otevřít i psí salony. Lidé si musí ještě měsíc počkat

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Roman Dolejský
17.4. 2020 13:47
Téma:

V pátek se opět sešla vláda, aby představila konkrétní podobu první fáze uvolňování opatření, která započne už v pondělí 20. dubna. MInistryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne, aby OSVČ, které i nadále nebudou moct provozovat podnikatelskou činnosti, dostávaly příspěvek 500 korun za den.

Hlavní události

- Koronavirem se v Česku nakazilo 6549 lidí, přičemž 173 z nich zemřelo a 1174 se uzdravilo

- Aktualizované mapy počtu nakažených v krajích a okresech ČR najdete na konci článku

- Od 27. dubna se mohou bohoslužeb účastnit skupinky až o 15 věřících

- Chytrá karanténa se podle náměstka ministerstva zdravotnictví vyvíjí dle plánu

- Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předloží vládě zákon na další kompenzační bonus pro OSVČ, který bude ve výši 500 korun na den

- V pátek se sešla vláda, aby projednala konkrétní podobu první fáze uvolňování opatření začínající v pondělí 20. dubna

- Po víkendu se otevřou například autobazary a farmářské trhy, umožní řemesla s provozovnou a svatby do 10 lidí, vysokoškoláci budou moct chodit na zkoušky či individuální konzultace

- Podle epidemiologa Romana Prymuly by Češi v létě mohli jet na dovolenou do Chorvatska nebo na Slovensko, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) to však odmítá

- Ve světě se koronavirem nakazilo už 2,2 milionu lidí. Počet států, které v počtu případů překonaly Čínu, je šest - Spojené státy, Španělsko, Itálie, Francie, Německo a Velká Británie

 

Vláda v pátek zasedla na mimořádném jednání a schválila přesný postup uvolňování opatření a řešila další záležitosti. "Psí salóny zařazujeme k ostatním profesím a pouštíme od pondělí 20. dubna Je to podobný případ jako například výroba a oprava brašnářského zboží, sice živnost volná, ale je to na hraně s řemeslem, taky pouštíme od pondělí," uvedl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) pro televizi Nova. Kadeřnictví pro lidi otevřou zřejmě až 25. května.

 

Bohoslužby budou povolené už od 27. dubna, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Bude ale platit omezení na počet lidí, bohoslužby se bude moci zúčasnit skupinka maximálně 15 lidí. Pondělní uvolnění opatření bude jinak probíhat tak, jak se již dříve avizovalo. Situace kolem kyberútoků je zatím klidná, ministerstvo vnitra ji ale bedlivě sleduje.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Boj s Covid-19

22:26

Podívejte se, jak vypadá typický den v karanténě tenistky Karolíny Plíškové:

 

22:02

Podívete se, jak se snowboardistka Eva Samková vyrovnává s předčasným koncem sezóny:

 

 

"Navýšení ošetřovného na 80 procent jak kvůli uzavření škol, tak i pro nemoc. To dnes vláda schválila. A vyplácelo by se zpětně od 1. dubna. Schvalovací kolo teď rychle pojede dál, náš návrh posoudí příští týden Sněmovna," uvedla ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

“Implementace Chytré karantény ve třech krajích vypadá životaschopně. Organizace je taková, jak jsme si představovali,“ prohlásil náměstek ministra vnitra Roman Prymula. Vyloučil tresty pro lidi, kteří by se pohybovali jinde, než měli. "Dovedu si představit, že bude možné vycestovat do zemí, ve kterých bude stejné riziko nákazy jako u nás," doplnil Prymula.

 

 

Pivo budou zřejmě muset vylít

Kvůli mimořádným opatřením se do problémů dostaly české pivovary. Jelikož jsou zavřené hospody, zřejmě budou muset likvidovat čepované pivo, jedná se až o 300 milionů velkých piv. A navíc z něj státu platit daň. Více se dočtete v tomto článku na TN.cz.

 

Kompenzační bonus pro OSVČ

Vzhledem k vládnímu plánu postupného uvolňování opatření zůstane celá řada podnikatelských činností zakázána či výrazně omezena i v květnu i červnu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) proto na tiskové konferenci oznámila, že příští týden v pondělí vládě předloží další zákon na kompenzační bonus. "Bude nastaven na 500 korun denně a bude po celé období až do 8. června," řekla.

 

 

Připouští, že se doba může i prodloužit v závislosti na případné změny v uvolňování opatření. Proto požaduje 500 korun na den a nikoliv 15 tisíc za měsíc květen, jak navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). V červnu by se pak totiž muselo opět rozhodovat o dalším příspěvku. "Tím, že budou dostávat 500 korun denně, tak se dostanou na vyšší částku," řekla a dodala, že OSVČ budou muset podávat nové žádosti, protože Pětadvacítka platí pouze do 30. dubna.

 

"Samozřejmě se na vládě budeme bavit i o ošetřovném," dodala Schillerová a připomněla, že OSVČ nemusí šest měsíců platit sociální a zdravotní, bude jim prominuto v minimální výši, tj. pět tisíc korun za měsíc.

 

Důsledky omezené lékařské péče

Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Jaroslava Štěrby musí mít nemocnice dostatečnou kapacitu, aby mohla léčit pacienty s Covid-19, ale nesmí přestat dělat normální medicínu, která zachraňuje životy. Jsou operace a zákroky, které podle něj lze odložit, ale například screening rakoviny nelze zanedbat. Pokud by se tato vyšetření odložila o dva roky, znamenalo by to podle něj tisíce mrtvých.

 

 

Podle Štěrby není ojedinělé, že lidé aktuálně kvůli mimořádným opatřením a s tím související omezené lékařské péči mají vážné zdravotní potíže. "Víme od našich chirurgů, že dlouho neviděli tolik prasklých slepých střev jako nyní v této době, protože lidi nejdou s běžným pobolíváním břicha k lékaři, ale až jim praskne slepé střevo. Pak je z toho zánět pobřišnice a daleko větší problém," řekl.

 

"Omezení péče a medicína po telefonu může v některých případech pomoct, ale tu kontaktní medicínu, kdy si lékař sáhne na břicho pacienta a zjistí, že je zle, zatím internetem nenahradíme," dodal.

 

Hádky o letní dovolenou

Nejasný osud mají letní dovolené vzhledem k zákazu vycestování. Od tohoto týdne za hranice mohou vyrazit lidé z pracovních důvodů, či kvůli návštěvě rodiny nebo lékaře. Uvolnění opatření dovolené zatím nezahrnuje. A možná ani zahrnovat nebude.

 

 

Epidemiolog Roman Prymula ve čtvrtek sice připustil, že je možné, že Češi budou moct za příznivého vývoje situace vyrazit v létě například na Slovensko nebo do Chorvatska, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to ale odmítá. Podle něj to zatím nepřipadá v úvahu. "Nevíme, jak se situace bude vyvíjet zejména v ostatních zemích. Můžeme predikovat situaci u nás, ale pokud jde o ostatní země, tam vůbec," řekl ministr.

 

Na Praze 6 vzniklo provizorní odběrové místo v kontejneru. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

 

Koronavirus v zahraničí

Ve světě se koronavirem nakazilo zhruba 2,2 milionu lidí a přes 145 tisíc jich nemoci podlehlo. Ve Spojených státech, které jsou nejpostiženější zemí na světě, se počet infikovaných blíží 700 tisícům. Prezident Donald Trump už přesto představil plán pro uvolňování opatření, který představuje jakési doporučení pro jednotlivé státy. Je rozdělený do tří fází, přičemž v první je cílem zajistit trvalý pokles nových případů během 14 dní.

 

 

Opatření uvolňují i další státy, které patří mezi nejzasaženější na světě. Mezi nimi Španělsko, Itálie nebo třeba sousední Německo. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že k opětovnému otevření obchodů a umožnění běžných činností dojde postupně. Země ale podle něj nebude stejná jako dříve.

 

Přestože Čína z pandemie podle oficiálních čísel vyšla nadmíru dobře, její ekonomika zažívá nejhorší období za několik desetiletí. V důsledku karantén a zastavení výroby zaznamenala hluboký hospodářský propad. Oproti loňskému prvnímu čtvrtletí její ekonomika klesla o 6,8 %.

 

Počet nakažených v krajích ČR

 

Počet nakažených v okresech ČR

 

Lékaři mají pomocí testů ukončovat lidem 14denní karanténu. Více informací zjistíte v reportáži TV Nova:

 

Administrativa USA již nyní představila plán na postupné rozvolňování a Wuchan přiznal další oběti. Více v reportáži TV NOVA:

 

 

Související témata:
TN.cz