Zákeřná nákaza

Itálie potvrdila už 17 obětí, Slováci budou kontrolovat auta z Rakouska

Regina Zajícová
Regina Zajícová
27.2. 2020 6:00
Téma:

Sedmnáctiletý Čech, kterého včera s příznaky koronaviru přijali do nemocnice, byl propuštěn do domácího léčení. Nákaza se u něj nepotvrdila. Itálie potvrdila už sedmnáct úmrtí. V Německu se virem nakazil lékař, který se před potvrzením nákazy setkal s dvanácti pacienty.

Hlavní události

+ Ve světě přibývá nakažených rychleji než v Číně

+ Celosvětově je 82 tisíc nakažených, 2814 mrtvých

+ Německý ministr zdravotnictví se obává epidemie. Země podle něj ztrácí kontrolu nad svými nemocnými

+ První případy koronaviru potvrdilo Norsko, Dánsko i Estonsko

+ Ve Velké Británii se nemocí nakazilo už patnáct lidí

+ V Itálii je nakažených lidí více než 650

+ Koronavirus se šíří také v Chorvatsku, kde se nemocí nakazil už třetí člověk

 

U sedmnáctiletého mladíka, který přijel z jedné z rizikových zemí, testy nákazu koronavirem nepotvrdily. Chlapec měl vysokou horečku a vykazoval všechny příznaky nebezpečné nákazy, jednalo se však prý jen o běžnou chřipku. Z nemocnice Na Bulovce ho lékaři propustili do domácí péče. Jeho matka popsala, jak vypadalo jeho vyšetření na Bulovce.

 

Případů koronaviru stále přibývá v Rakousku. Ve středu večer lékaři potvrdili dva případy, pacientem je čtyřiadvacetiletá Italka a její přítel z Tyrolska. Do karantény lékaři umístili dalších třiadvacet lidí, informovala agentura APA. 

 

Virus se dál šíří i v Německu, a to především v Severním Porýní-Vestfálsku a Bádensko-Württembersku. "Jsme na začátku epidemie. Nové případy jsou dalším znakem. Musíme zjistit, zda naše předchozí strategie může vůbec fungovat," řekl deníku Bild německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

 

On-line reportáž

Koronavirus se Evropou dál šíří

22:49

Polsko ruší společenské akce, přestože se v Polsku zatím nepotvrdil jediný případ nákazy koronavirem. Důvodem je prevence.

22:03

Evropský parlament zvažuje zavedení telekonferencí. Podle mluvčího Jaumea Guillota by měly dočasně nahradit klasické schůze. Důvodem je strach z dalšího šíření koronaviru. Bližší informace budou podle serveru iRozhlas známy v řádu několika dní.

21:33

Nizozemsko potvrdilo první případ nákazy koronavirem. Potvrdilo to tamní ministerstvo zdravotnictví. Počet případů v Německu zrostl na 44. Mezi novými nakaženými jsou dvě ženy a jeden muž, kteří přicestovali z obchodního setkání v Mnichově. Všichni nakažení jsou v domácí péči.

 

A počet nakažených lidí vzrostl také v Itálii. Země hlásí více než 650 nemocných. Počet obětí se v zemi ve čtvrtek zvýšil na 17. Nejvíc případů přibylo v kraji Emilia Romagna.


V Evropě se s nemocí potýká nejméně 15 zemí:

 

 

Ve světě se počet úmrtí zvýšil na 2 814 lidí, nakažených je více než 82 tisíc. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ve středu poprvé od počátku vypuknutí nemoci objevilo více potvrzených případů nákazy než v Číně. Odborníci se obávají pandemie.

 

Na českých dálnicích se objevily informační tabule o koronaviru:

TN.cz