Ještě účinnější vakcína

Vědci našli slabé místo koronaviru. Díky němu mohou nemoc zlikvidovat

Vakcína
Zdroj: Thinkstockphotos
Michaela Trochová
Michaela Trochová
11.5. 2020 8:40
Téma:

Vědci již objevili důkaz o tom, že nový typ koronaviru začíná mutovat. Co by mohlo být pro lidi životně nebezpečné, ale odhalilo slabinu viru, které se nyní snaží využít.

Analýza více než 5349 genomů koronaviru SARS CoV-2 ze 62 zemí ukázala, že zatímco virus samotný je poměrně stabilní, některé jeho kmeny již zmutovaly. To je přirozený proces, který v epidemiolozích vyvolává oprávněné obavy.

 

Dvě genetické změny se však týkají tzv. glykoproteinového hrotu, který virus používá k infikování lidských buněk. Právě ten by se mohl stát důležitým prostředkem v hledání účinné vakcíny.

 

Dosavadní studie odhalily, že tvar glykoproteinového hrotu nového koronaviru mu umožnil vázat se na lidské buňky efektivněji, než například příbuzný virus, který v roce 2002 vyvolal propuknutí nemoci SARS. Tento rozdíl zřejmě pomohl novému koronaviru infikovat více lidí a rychle se rozšířit po světě.

 

Studie výzkumníků z London Hygiene and Tropical Medicine, o které informoval web tvnoviny.sk, zdůrazňuje, že není jasné, jak mutace ovlivňují virus, ale protože změny vznikly nezávisle na sobě v různých zemích, mohou pomoci snadnějšímu šíření viru.

 

 

"Přesně na to musíme dávat pozor," prohlásil profesor Martina Hibberd, hlavní autor studie. "Vyvíjejí se vakcíny a jiné terapie právě proti tomuto proteinu, protože se zdá být velmi dobrým cílem," dodal Hibberd.

 

Vakcín se po světě vyvíjí hned několik. Ve fázi testování je jedna americká, podívejte se na reportáž:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz