Skandál s masem

Další nakažené maso z Polska! V tunách drůbežího byla salmonela

Kuřecí maso
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Státní veterinární správa (SVS) objevila salmonelu v dalším drůbežím mase z Polska. Ve skladu Gastroplus v Lounech našli čtyři tuny nakaženého masa. Ke spotřebitelům se podle veterinářů nedostalo.

SVS odebrala vzorky z polského mraženého drůbežího masa, které našla ve skladu společnosti Petr Novotný - Gastroplus v Lounech, už dříve. Výsledky vyšetření obdrželi veterináři ve středu odpoledne a ihned o nich informovali veřejnost.

 

V polské mase byly přítomny tři různé sérotypy salmonel, a to ve všech osmi šaržích, ze kterých byly vzorky odebrány. "V některých vzorcích se nacházelo hned více sérotypů salmonel najednou," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. "Celé množství bezmála čtyř tun masa bude neškodně zlikvidováno," doplnil.

 

Uvedená zjištění považuje SVS za velmi závažná. Podle nich svědčí o přetrvávání nedostatečných hygienických podmínek při zpracovávání masa. Šarže byly vyráběny v různých termínech, tři z nich 8. prosince minulého roku, zbývající během první poloviny letošního února.

 

 

Minulý týden SVS informovala o zjištění salmonel v první části zásilky od stejného polského výrobce. Z té se podařilo zatím zachytit zhruba jednu tunu, většina z této části zásilky (celkem cca 4,5 tuny) se už prodala a tepelně zpracovala do pokrmů napříč Českou republikou.

 

SVS nemá žádnou zprávu o tom, že by se někde zákazníci nakazili salmonelózou. Veterináři ve spolupráci s hygieniky situaci dále bedlivě sledují.

 

Kontroly polského masa v Bruselu obhajoval ministr Toman. Podívejte se na reportáž:


ČTĚTE TAKÉ:

Kuřecí maso: Největší riziko hrozí při grilování!
Strašák salmonela: Jak se nemoci vyhnout?

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mj TN.cz