Policie pátrá

Vilu po slavné pěvkyni v Praze vybílili zloději. Zachytila je kamera

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
5.6. 2020 21:40
Téma:

Neznámí zloději vykradli vilu na pražském Barrandově, ve které žila uznávaná operní pěvkyně Naděžda Kniplová. Pěvkyně nedávno zemřela a v objektu, který je v dědickém řízení, zůstaly cennosti za miliony korun. Toho využila dvojice, která odnesla starožitnosti a obrazy. Policie teď žádá veřejnost o pomoc při pátrání.

Když někdejší sólistka Opery Národního divadla a později profesorka AMU Naděžda Kniplová v lednu zemřela, zůstala po ní vila na lukrativní adrese a mnoho cenností uvnitř. Z těch už mnoho nezbylo. Podle policie jsou za tím dva muži. Fotopast je zachytila, když se do domu dobývali.


"Šli určitě po cenných věcech, respektive ztratily se věci, které v tom domě byly nejcennější,“ je přesvědčený správce pozůstalosti Luděk Staněk.


Podle něj měla pěvkyně slušnou sbírku starožitností a obrazů respektovaných autorů. "Měla přibližně deset obrazů malíře Oldřicha Blažíčka,“ potvrdil Staněk.

 


Popínavé růže, Po koupeli, Černá tůň v zimě. Obzvlášť poslední obraz už má pro znalce zajímavou cenu. "Tam by se mohla finální cena pohybovat třeba až kolem osmi set tisíc,“ řekla Eliška Havlová z Galerie Kodl.


Během jednoho týdne byli zloději v domě nejméně třikrát. A podle všeho se ještě chystali vrátit. Když se na jejich řádění přišlo, byla další část cenností připravena k odvozu.


Kšiltovky, batohy, baterky a částečné maskování obličeje. Kdo ale muže zná, mohl by je poznat. "Pokud máte informace, které by vedly ke ztotožnění mužů, nebo víte o odcizených obrazech, kontaktujte linku 158,“ vyzývá policejní mluvčí Jan Rybanský.


"Nemůžeme vyloučit, že pachatelé na fotografiích mohli jednat na objednávku,“ dodal jeden z kriminalistů.


Správce pozůstalosti vyčíslil škodu zatím na více než tři miliony korun. Nakonec ale může být vyšší. Cena všech děl ještě nebyla stanovena.

ls TN.cz