uvolnění opatření

Vláda schválila konec nošení roušek na veřejnosti od 25. května

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 11. 5. 2020
Téma:

Od 25. května se změní pravidla pro nošení roušek na veřejnosti. Lidé je nebudou muset nosit venku za předpokladu, že dodrží rozestupy dva metry. V pondělí to schválila vláda na návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

"Nošení roušek bude povinné ve vnitřních prostorách staveb, kromě svého domu, v MHD, v taxislužbách a dále tam, kde se nachází lidé ve vzdálenosti do dvou metrů v případě, že se nejedná o rodinu,“ informoval Vojtěch.

 

Zároveň dodal, že vláda schválila také další výjimky v nošení roušek například u logopedů nebo u účastníků přijimacích řízení na školách při rozestupu 1,5 metru a maximálně 15 lidech v místnosti. 

 

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už v neděli avizovali, že by mohlo dojít ke zmírnění povinnosti nosit roušky na veřejnosti. 

 

"Roušky by se od června měly dál povinně nosit v uzavřených prostorách, třeba v MHD, práci, obchodu nebo v kině. Venku dobrovolně, ale doporučuji chovat se tak, ať neohrožujeme ostatní, takže mezi lidmi si ji vždy raději nasadit,“ napsal na svůj twitter Hamáček.

 

Ještě na čtvrteční tiskové konferenci však ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) informoval o tom, že k sundání roušek by mohlo dojít až v půlce června.

 

V otázce povinného nošení roušek mají Češi jasno. Podle ankety redakce TN.cz hlasovalo nejvíce čtenářů pro to, aby se roušky i nadále nosily, avšak pouze v obchodech nebo MHD. Pro tuto variantu bylo přibližně 68 % hlasujících.

 

Pro úplné zrušení tohoto opatření hlasovalo 21 % obyvatel Česka. Zbylých 11 % hlasujících je pro to, aby se roušky nosily povinně všude na veřejnosti i nadále.

 

Členové Ústředního krizového štábu nejsou schopní se shodnout v otázce nošení roušek. Více v následující reportáži:

 

TN.cz